پاک کردن کش فایرفاکسدر نوشته قبلی یاد گرفتید که، اصلاً کش یا نهانگاه چیست. حال باید اشاره کرد که در برخی مواقع نیاز است که این نهانگاه پاک شود و به اصطلاح مرورگر یک نسخه کاملاً جدید از صفحات وب را دریافت کند. برای همین در این نوشته به شما پاک کردن کش فایرفاکس را آموزش می دهم. فقط باید اشاره کرد که در اینجا به جای اصطلاح کش، از ذخیره گاه استفاده شده است.


فایرفاکس مرورگری قدرتمند برای جست و جو و دیدن صفحات تارگاه های مختلف است که از تمام استاندارد ها پشتیبانی می کند و به عنوان یک مرورگر دوست داشتنی برای من تلقی می شود. از ویژگی های بسیار عالی آن ذخیره گاه بسیار قوی آن است. به طوری که قسمتی قدرتمند برای مدیریت ذخیره گاه برای جست و جوی آفلاین در آن وجود دارد. یعنی به سادگی می توانید اتصال خود را از اینترنت قطع کرده و حالت مرورگر را به OffLine تغییر داده و صفحات وبی را که بازدید کرده اید مجدداً مرور کنید.

و اما چه اوقاتی لازم است که ذخیره گاه (Cache) فایرفاکس را پاک کنیم؟ زمانی که لازم داریم فوراً یک نسخه کاملاً جدید از یک صفحه وب داشته باشیم، باید ذخیره گاه مرورگر را پاک کنیم. فرض کنیم به عنوان یک وبمستر تغییراتی را در سایت تان داده اید، و حال می خواهید که همان تغییرات را در مرورگر فوراً تماشا کنید. در این زمان باید عمل پاک کردن کش فایرفاکس یا هر مرورگر دیگر را انجام دهید.

برای پاک کردن ذخیره گاه فایرفاکس، تقریباً در تمامی نسخه های این مرورگر یک شیوه را باید دنبال کنید. برای این کار باید از فهرست Tool که در بالای برنامه موجود است، دستور Clear recent history را انتخاب کنید. در نسخه های جدید فایرفاکس شما نمی توانید فهرستهای متنی موجود در بالای نرم افزار را ببینید. برای همین دو روش پیش رو دارید. اول می توانید کلیک Alt از صفحه کلیک را فشار داده تا این فهرست ها به نمایش درآیند و پس از آن از فهرست Tool همان دستوری که گفته شده را انتخاب کنید.

حذف ذخیره گاه یا پاک کردن کش فایرفاکس

شیوه دوم این است که بروی دکمه نارنجی رنگ بالای فایرفاکس کلیک کنید و موس را بروی History برده و Clear recent history را برگزینید. در نهایت برای شما یک پنجره باز می شود که به شکل زیر است:

حذف کش مرورگر فایرفاکس

در این پنجره شما باید قسمت هایی از فایرفاکس را که می خواهید برای پاک شدن انتخاب کنید. ولی مهم در اینجا فقط این است که گزینه Cache تیک بخورد. ولی اگر خواستید که مثلاً کوکی ها هم حذف شوند، Cookies را هم انتخاب کنید. از قسمت بالا Time range to clear محدوده زمانی را مشخص می کنید. که اگر Last Hour را انتخاب کنید ذخیره گاه مربوط به یک ساعت گذشته برای شما پاک می شود. همین طور اگر Evertything را انتخاب کنید، تمام ذخیره گاه و هر آنچه را که انتخاب کرده بودید را برایتان حذف می کند.

در نهایت هم زمانی که صفحه را مجدداً بارگذاری کنید، صفحه کاملاً جدید برایتان باز می شود که آخرین تغییرات صفحه و تارگاه را مشاهده می کنید. امیدوارم که این آموزش به دردتان خورده باشد و شما هم راضی شده باشید.