سخت افزار رایانه چیست

سخت افزار قسمتی از یک رایانه است که قابل لمس و به حالت فیزیکی موجود است. این حالت فیزیکی منظور همان قطعاتی است که مثلاً شما با آن به صورت لمسی در ارتباط هستید. برای روشن شدن بحث بهتر است یک مثال بزنیم. صفحه کلیدی که شما با آن کار می‌کنید یک سخت افزار است. به این معنی که این قطعه برای شما قابل لمس و دیدن است. پس این قسمت از رایانه یک سخت افزار است.


در اصل یک رایانه از دو قسمت مهم تشکیل شده است:

  1. Hard Ware یا سخت افزار
  2. Soft Ware یا نرم افزار

سخت افزار از نام Hardware لاتین می‌آید و جزئی از دو قسمت ذکر از رایانه در بالا است. این واژه تداعی کننده یک قسمت فیزیکی رایانه است. ولی نرم افزار قسمتی از رایانه است که قابل لمس نیست ولی وجود دارد و زمانی که شما با یک رایانه در حال کار هستید، این دو قسمت کنار یکدیگر هستند که امکان فعالیت ما را ممکن می‌سازند. اگر بخواهیم برای نرم افزار یک مثال بزنیم سیستم عامل یک نرم افزار است که در اصل قابل رویت نیست. این مفهوم به این معنی است که مانند مثلاً صفحه نمایش قابل لمس و رویت نیست. پس به آن نرم افزار اطلاق می‌گردد.

سخت افزار رایانه چیست

و اما به چند نمونه از سخت افزار رایانه اشاره‌ای می‌کنیم. بعضی سخت‌افزارها هستند که اگر وجود نداشته باشند رایانه از حتی روشن شدن معذور می ماند. مثلاً اگر یک رایانه پردازشگر مرکزی نداشته باشد مسلما نمی‌تواند کار کند. پردازشگر قطعه ای سخت افزاری از یک رایانه است که وظیفه پردازش دستور ها را که کاربر به آن می‌دهد دارد و به نوعی مغز رایانه محسوب می‌شود. پس ببینید اگر مغز رایانه نباشد چطور می‌خواهید آن کار کند! پس این نوع از سخت افزار جزء سخت افزار های اصلی سیستم محسوب می‌شوند.

ولی انواعی دیگر از سخت افزارها وجود دارند که در مواقعی که به آنها نیاز داریم می توانیم از آنها استفاده کنیم و رایانه بدون آن هم به کار خود به درستی ادامه می‌دهد. یکی از این نمونه ها بلندگوی رایانه است. این قطعه را اگر به رایانه خود متصل نکنید رایانه به درستی کار می‌کند ولی در استفاده از برخی برنامه‌ها که احتیاج به پخش صوت است وجود آن لازم است. در هر حال این نوع سخت افزار ها را نمی‌توان جزء اصلی ها به حساب آورد و بدون آنها هم می‌توان از رایانه استفاده کرد. از انواع دیگر سخت‌افزارها به انواع زیر می توان اشاره کرد:

  • صفحه نمایش
  • صفحه کلید
  • موس یا موشواره
  • هدست
  • میکروفون
  • بلندگو
  • کیس
  • و …