مخفی کردن یک پارتیشن یا درایو از My Computer

خیلی از اوقات پیش می‌آید که خواسته باشید یک سری اطلاعات را به صورت محرمانه نگهداری نمایید. اینجاست که می‌بایست از راهکارهای حفاظتی و گاهاً سخت استفاده کنید. یکی از این راه ها استفاده از نرم افزارهایی است که برای همین منظور ساخته شده‌اند. یعنی شما آنها را نصب می‌کنید که اطلاعات شما را یا مخفی کنند، و یا بروی آنها رمز بگذارند و در نهایت باعث غیر قابل دسترس شدن آن برای دیگر کاربران رایانه شما شوند. اما ما در این نوشته به مخفی کردن یک پارتیشن یا درایو در تمام رایانه از جمله My Computer اشاره می‌کنیم.


برای مخفی کردن یک درایو یا پارتیشن بهترین کار استفاده از رجیستری ویندوز است. رجیستری، قلب ویندوز است و برای هر کاری که می‌خواهید انجام دهید، راه کار ارائه می‌دهد. خوب، برای شروع بهتر است اول پنجره Registry ویندوز را باز کنید. برای این منظور بسته به این که سیستم عامل شما چیست، موضوع فرق می کند. اگر در ویندوز XP هستید، باید از Start Menu پنجره Run را باز کنید و در آن عبارت Regedit را وارد نمایید. در غیر این صورت در ویندوز 7 یا vista باید در جعبه جستجوی فهرست شروع، عبارت Regedit را وارد نمایید و بروی Enter از صفحه کلید ضربه بزنید.

 

مخفی کردن یک پارتیشن یا درایو از My Computer

حال در صفحه ای که برایتان باز می شود باید از فهرست درختی سمت چپ به مسیر زیر بروید. برای این که یک یکی مسیرهای گفته شده را باز کنید، باید بروی فلش کوچک هر پوشه کلیک کنید تا زیر گزینه های آن نمایان شود. دقت کنید که رجیستری ویندوز قسمت حساسی است. پس اشتباه نکنید که ممکن است کل رایانه شما به هم بریزد. مسیر از این قرار است:

  • HKEY_CURRENT_USER
  • Software
  • Microsoft
  • Windows
  • Current Version
  • Policies
  • Explorer

پس از این که به قسمت آخر یعنی Explorer رسیدید، باید در سمت راست پنجره در یک جای خالی از صفحه راست کلیک کنید و از New عبارت DWORD را انتخاب کنید. با انتخاب این مورد بلافاصله برای شما یک کلید ایجاد می شود که باید برای آن یک نام تعیین کنید. نام آن را NoDrives بگذارید. این نام نشان دهنده این است که یک درایو باید مخفی شود. ولی کدام درایو؟ این کدام را شما با مقداری که برای این کلید تعیین می کنید، مشخص می گردد. پس بروی این کلید دوبار کلیک کنید تا پنجره ویرایش آن باز شود، و در قسمت Value data عددهای مد نظر خود را که مربوط به درایو خاصی می شود، وارد کنید. این اعداد که متناظر را هر درایو است را شما در زیر می بینید.

مقدار پارتیشن
1 A
2 B
4 C
8 D
16 E
32 F و به همین ترتیب تا آخر …

حال درایو یا پارتیشن مد نظر شما از دید کاربران رایانه مخفی می شود. برای ظاهر کردن دوباره آن درایو باید به همین مسیر در رجیستری ویندوز بیایید و مقدار آن کلید را به 0 تغییر دهید و یا کلاً آن را حذف کنید. برای حذف کردن این کلیک باید بروی آن راست کلیک کنید و Delete را انتخاب کنید و در پنجره تایید بروی OK کلیک کنید. دقت کنید که کلید اضافی را پاک نکنید که ممکن است مشکل ساز شود.