lithium-ion-battery-3

از زمانی که این نیاز احساس شد که به وسایل الکترونیکی قابل حمل نیاز است و باید یک پردازشگر قدرتمند در هر کجایی همراه فرد باشد، صنعت باتری‌های قابل شارژ هم رونق گرفت. این باتری‌ها که انرژی الکتریکی را در خود نگه می‌دارند، این اجازه را به ما می‌دهند که از دستگاه‌هایی که از این انرژی استفاده می‌کنند، در هر کجایی که بخواهیم بهره ببریم. مثلاً فکر گوشی تلفن‌های همراه بدون باتری غیر ممکن است، چون اگر قرار بود که یک سیم برای تغذیه‌ی آن مدام به دستگاه متصل باشد که دیگر قابل حمل بودن آن مطرح نمیشد. اما مشکلی که وجود دارد این است که باتری‌های لیتیومی که بیشتر دستگاه‌های امروزی از آن استفاده می‌کنند، نیازمند توجه بیشتری هستند که ممکن است در شرایط عدم استفاده صحیح، شعله‌ور شده و یا حتی منفجر شوند.


در دستگاه‌های الکترونیکی قابل حمل از باتری لیتیومی استفاده می‌شود، شاید به این دلیل که هم اقتصادی است و هم نسبت به دیگر انواع باتری از قابلیت ذخیره‌سازی انرژی بیشتری برخوردار است. تقریباً در تمامی وسایل قابل حمل مثل گوشی تلفن همراه، تبلت، لپ تاپ و … که می‌خرید از این نوع باتری در ساخت آن استفاده شده است.

نکته‌ی امنیتی که در هنگام استفاده از این نوع باتری باید دقت کنید، این است که باتری‌های لیتیومی بسیار فعالند. به طوری که اگر گرم شوند احتمال احتراق آنها وجود دارد. شاید تا به حال شنیده‌اید که گفته می‌شود در رخت‌خواب از لپ تاپ استفاده نکنید. این بدین خاطر است که به دلیل عدم تهویه درست در بستر تخت‌خواب و همچنین مساعد بودن محیط برای اشتعال، ممکن است که باتری لپ تاپ شما گرم شده و کم کم مستعد برای شعله ور شدن شود. اینجاست که حتی ممکن است که کل منزل شما طعمه‌ی حریق شود.

پس سعی کنید در استفاده از باتری‌های لیتیومی نهایت توجه را به گرم شدن آنها داشته باشید، که مبادا با مشکلات مالی و یا حتی جانی مواجه شوید.