موتورهای جستجو، مخصوصاً گوگل مراجع اصلی ما هنگام گشت و گذار در اینترنت هستند. به دلیل اینکه استفاده از آنها ساده است و همچنین در هر کجا و زمان قابل استفاده هستند، جایگزین بهترین از آنها سراغ ندارید. پس در زمان ما خیلی صرفه جویی می‌کنند تا مطالب مورد نظر خود را بیابیم. اما گاهی اوقات در میان جستجوی خود با نتایجی روبرو می‌شویم که جز تبلیغات و گاهاً سایت‌های کاملاً هرز چیز دیگری نیستند. حتماً با مواجه شدن به چنین سایت‌ها و وبلاگ‌هایی اعصابتان خورد می‌شود! اما آیا می‌دانید که می‌توانید نقش کوچکی در حذف شدن این گونه سایتها از نتایج موتور جستجوی گوگل داشته باشید؟


گوگل به عنوان یک ابر قدرت اینترنتی، کاربران زیادی را جذب خود کرده است که این نتیجه را مداوم کار مداوم و نتایج شسته و رفته‌ی خودش است. از موتور از اجزاء زیادی برای بهبودی نتایج جستجو استفاده می‌کند و سعی می‌کند که کاربران خود را راضی نگه دارد. به همین دلیل به تازگی قابلیتی به سرویس‌های این شرکت اضافه شده است که هر کسی می‌تواند گزارش سایت‌های هرز را به این شرکت تحویل دهد.

مثلاً فرض کنید که با یک صفحه‌ی تبلیغاتی مواجه می‌شوید که می‌دانید به درد هیچ یک از جستجوگران اینترنتی نمی‌خورد. پس چه بهتر که به گوگل گزارش صفحه‌ی مورد نظر را داده تا بلکه در حذف شدن آن سایت از نتایج جستجو تعجیل شود. این کار به نفع همه است. همه از این کار نفع می‌برند.

برای گزارش دادن صفحات هرز که هیچ چیز به جز تبلیغ برای ارائه دادن ندارند، کافی است که به این صفحه بروید و گزینه‌های مورد نظر را پر کنید. البته برای اینکه بتوانید از این ویژگی استفاده کنید، باید حتماً یک حساب جی‌میل داشته باشید و به حساب خود وارد شوید. اگر از قبل به حساب خود وارد شده بودید که مستقیماً به صفحه‌ای همانند تصویر زیر وارد خواهید شد.

معرفی سایت های هرز به گوگل برای حذف

جعبه‌هایی که با رنگ قرمز مشخص شدند را باید پر کنید. سه جعبه وجود دارد که فقط مورد اولی اجباری است و بقیه موارد اختیاری است. در اولین جعبه باید نشانی صفحه‌ی هرزی که در نتایج جستجو مشاهده کردید را وارد کنید. بهتر است که از کپی و چسباندن استفاده نمایید تا دقیقاً نشانی همانی باشد که حاوی مطالب هرز مانند تبلیغات محض است.

جعبه‌ی دوم مخصوص آن اصطلاحی است که با جستجوی آن در گوگل به این صفحه‌ی هرز برخورد کردید. البته می‌توانید این را هم وارد نکنید. و در آخر جعبه‌ی آخری برای توضیحات اضافی است که می‌توانید آن را هم پر نکنید.

در انتها کد امنیتی را وارد کرده و سپس روی دکمه‌ی Report Webspam کلیک نمایید. گزارش شما به گوگل تحویل داده خواهد شد و احتمال اینکه دیگر آن صفحه نشان داده نشود بسیار زیاد است. دقت کنید که اگر هر کدام از کاربران اینترنتی فقط یکبار چنین کاری را انجام دهند، شاید دیگر نتیجه‌ی هرزی در صفحه‌ی نتایج گوگل مشاهده نشود.