فیلم های رایگان آموزش کامپیوتر به زبان فارسی جمال

همین الان تماشا کنید...

فیلم های آموزش کامپیوتر | کانال تلگرامهاست و دامنه چیست ؟

اگر برای بار اول تان باشد که می خواهید برای خودتان یا دیگران سایت بسازید، طبیعی است که سوالات زیادی در این زمینه داشته باشید. یکی از این سوالات این است که هاست و دامنه چیست و چه کاربردی دارند. در این نوشتار قصد توضیح و آموزش کامل راجع به هاست و دامنه را البته به زبان فارسی دارم. تا به طور کلی با این مفاهیم آشنا شده و حتی پس از آن بتوایند نقطۀ شروع خوبی را برای ساخت سایت پیدا کنید. اینکه شما بدانید از کجا باید شروع کنید، خیلی مهم است. کسانی هستند که سالیان دراز کار طراحی سایت را شروع کردند، اما هنوز به نقطۀ ایده آلی نرسیده اند که با خودشان بگویند توانسته اند و موفق شدند.

هاست و دامنه چیست


شما برای ساخت سایت در مبحث طراحی سایت به دو تا چیز اصلی نیاز دارید. البته شاید به چیزهای دیگری هم نیاز داشته باشید که زیاد مهم نیستند. مثلاً نرم افزاری که بتوان با آن سایت ساخت . این مورد چندان مهم نیست. چون نرم افزارهای بسیاری وجود دارد که میتوانید از آنها کمک بگیرید که حتی خیلی از آنها هم رایگان است. پس غصۀ این مورد را نخورید!

حالا این دو مورد را جدا و جدا هر کدام از مفاهیم هاست و دامنه را بررسی می کنیم.

هاست چیست؟

 هاست همان زمینی است که شما سایت خود را درون آن می کارید!! این مفهومی ترین تعریفی است که می توان از هاست داشت. هاست به معنای میزبان است. همان رایانه ای که شما فایل های سایت خود را روی آن می ریزید تا دیگران بیایند و برای دیدن صفحات سایت شما آنها را بردارند. این رایانه نامش سرور (Server) است که برای کار کردن با آن دانش فنی پیچیده ای نیاز است. اما شما به عنوان یک کاربر و خواستار سایت نیازی نیست این مسائل فنی را بیاموزید. چرا که زمانی که یک هاست را خریداری می کنید، تمامی این موارد از قبل تنظیم شده و شما فقط باید فایل های سایت خود را روی آن بارگذاری کنید. به این کار آپلود سایت گفته می شود.

پس داشتن هاست یکی از مهمترین نیازهای ساخت سایت است. به هاست فضای میزبانی هم گفته می شود که اصلاً بهتر است به آن فضای میزبانی بگوییم. چرا که هم فارسی است و اصطلاح خیلی عجیب و غریبی نیست. هم اینکه با این کار فارسی را پاس می داریم!

هاست ها هم به دو دستۀ رایگان و پولی تقسیم می شوند که هاست های رایگان اصلاً برای کارهای جدی و حرفه ای پیشنهاد نمی شود. چرا که احتمال این وجود دارد که کل زحتمت شما از بین برود. فرض این را بکنید که یک متن را می نویسید و یک دفعه پاک می شود. حالا یا برق قطع می شود یا مشکل دیگری پیش می آید. اینجا کل زحمت شما از بین خواهد رفت و خیلی عصبی خواهید شد!

حالا فرض کنید یک سایت را ساختید و کلی صفحه و مطلب برای آن ساختید و نوشید و روی هاست رایگان بارگذاری کردید. اگر اطلاعات شما یک دفعه از بین برود چه احساسی خواهید داشت. پس معقول این است که جز برای آزمون و خطا از هاست های رایگان استفاده نکنید. چرا که اصلاً این گونه فضاهای میزبانی دارای امکانات استاندارد هم نیستند.

اما هاست های پولی میتوانند کیفیت کار را تضمین کنند. شما می توانید از امکانات متعارف مثل کنترل پنل پیشرفته و همچنین پشتیبانی 24 ساعته استفاده کنید. از طرف دیگر کیفیت این گونه فضاهای میزبانی به مراتب بیشتر است. پس برای سایت اصلی خود به سمت استفاده از این گونه هاست ها بروید.

الان فکر کنم معنی و مفهوم هاست را متوجه شدید که برای اطلاعات بیشتر می توانید به سایت آموزش طراحی سایت وبنولوژی مراجعه کنید. مقالات فارسی و رایگان خدمت شما تقدیم شده است. همچنین میتوانید از فیلم های آموزشی به زبان فارسی هم استفاده کنید. حالا می رویم سراغ دامنه!

دامنه چیست؟

دامنه آدرس اینترنتی یک سایت است. فرض کنید شخصی خواسته باشد صفحۀ اصلی سایت شما را ببیند. در این حالت باید نشانی دامنۀ سایت شما را در نوار نشانی مرورگر خود وارد کند تا بتواند به سایت شما دسترسی داشته باشد. برای این کار شما باید برای سایت خود دامنه خریداری کنید. در غیر این صورت دسترسی به سایت شما بسیار سخت خواهد شد.

دامنه های رایگان هم وجود دارند که به هیچ عنوان قابل مقایسه به دامنۀ پولی نیست. مثلاً دامنۀ yourdomain.xxx.du یک دامنۀ رایگان است که به هیچ عنوان کاربرپسند نیست! اما دامنۀ webnology.ir یک دامنۀ سفارشی و کاربرپسند است که برای داشتن آن حتماً باید هزینه کنید. هزینۀ خرید دامنه هم زیاد نیست. مثلاً دامنه های ملی یعنی همان ir در سال چیزی حدود 5 هزار تومان است که اگر خواسته باشید 5 ساله تمدید کنید، این هزینه حتی به 3 هزار تومان هم کاهش خواهد یافت. پی می بینید که به هیچ عنوان صرف نمی کند که خواسته باشید از دامنه های رایگان استفاده کنید. مثل هاست رایگان که اصلاً صرفه نداشت.

اما دامنه ها به انواع مختلفی تقسیم می شوند که به طور کلی دو دستۀ دامنه های ملی و بین المللی را ما در نظر داریم. دامنه های ملی که مهمترین آنها ir است و اصلاً همۀ آنها به IR ختم می شوند. اما دامن های دیگری هم هستند که بین المللی هستند و با پسوندهای COM و NET و ORG و دیگر پسوندها شناخته می شوند. تعداد این پسوندها بسیار زیاد است و شما می توانید از بین آنها مواردی را برای خود ثبت کنید. ولی سفارش این دامنه ها گران تر از قیمت دامنه های ملی هستند. پس شاید نخواسته باشید هزینۀ اضافه را بپردازید و از دامنه های ملی که مطمئن تر هستند استفاده کنید.

نتیجه گیری:

پس اگر می خواهید کار ساخت سایت خود را شروع کنید، همین الان می توانید به وبنولوگ، مرجع خدمات میزبانی و ثبت دامنه به نشانی Webnolog.net مراجعه کنید و هاست و دامنۀ خود را سفارش دهید. راهنمایی های مورد نیاز در قسمت مرکز آموزش یا سایت وبنولوژی موجود است. بهترین کار این است که پس از خرید هاست و دامنه از شرکت وبنولوگ، یک CMS یا نرم افزار مدیریت محتوا مثل وردپرس یا جوملا نصب کنید و سایت خود را بسازید. این کار کمتر از 15 دقیقه زمان می برد. تمامی آموزش ها هم در سایت webnology.ir به زبان فارسی و راحت نوشته شده است. کافی است به بخش های مربوطه از دسته بندی های مطالب سایت آموزش طراحی سایت مراجعه نمایید.

پشتکار شما در این کار و همچنین زمان لازم برای فرا گرفتن این موضوع می تواند منجر به موفقیت شما در کمترین زمان ممکن شود. پس همین الان می توانید سایت خود را بسازید و وارد دنیای پر هیاهوی اینترنت شوید. با مقالات آموزش دیگر ما هم همراه باشید.


نظرات ()
آخرین نوشته ها

گروه آموزشی جمال در صدد این است که روزانه فیلم های با کیفیتی را تولید کند!

جمال نام طرحی است که در آن اقدام به تولید و انتشار ویدیوهای آموزش رایانه به زبان فارسی و رایگان می شود. در این طرح سعی می شود روزانه چندین ویدیو با کیفیت مطلوب تولید شده و در شبکه های اجتماعی مختلف همچنین در سایت کاربر رایانه به نشانی ComputerUser.ir با لینک مستقیم منتشر گردند. برای اطلاعات بیشتر به JamalTV.com مراجعه نمایید.

لینک دوستان

تمامی حقوق محفوظ است!