سیستم عامل چیست

یک سیستم عامل مهمترین نرم افزاری است که بروی یک رایانه اجرا می شود. سیستم عامل، حافظه رایانه (memory)، ریزپردازنده مرکزی (processor)، و تمام نرم افزار ها و سخت افزار هایی که بروی همان سیستم عامل نصب هستند را مدیریت می کند. همچنین به شما اجازه می دهد تا با رایانه ارتباط برقرار کنید، بدون این که با زبان رایانه آشنا باشید. بدون یک سیستم عامل، یک رایانه بلا استفاده است و از آن نمی توان بهره برداری کرد.


کار سیستم عامل

شما حتما تا به حال اصطلاح "بوت کامپیوتر" (boot computer) را شنیده اید، اما نمی‌دانید که به چه معنی می باشد! بوت فرایندی است که هنگام فشردن دکمه روشن کردن رایانه، برای روشن کردن رایانه رخ می دهد. خود کلمه بوت یا Boot به معنی راه اندازی می باشد. پس از لحاظ معنی هم چندان بی ربط به قضیه نیست. در طی این فرایند که ممکن است بین یک یا چند دقیقه به طول بیانجامد، رایانه چند تا کار را انجام می دهد:

  • یک امتحانی را انجام می دهد تا از صحت کارکرد رایانه مطمئن شود.
  • یک بررسی برای سخت افزار های جدید انجام می دهد.
  • سپس سیستم عامل را راه اندازی می کند.

بالا آمدن سیستم عامل ویندوز

زمانی که سیستم عامل به اصطلاح بالا آمد، تمامی نرم افزار ها و سخت افزار های روی رایانه را مدیریت می کند. در بیشتر مواقع تعداد متفاوتی از برنامه ها در یک زمان اجرا می شوند، و آنها نیاز دارند که به پردازشگر مرکزی رایانه که همان CPU است، حافظه (RAM) و قسمت ذخیره سازی اطلاعات (Hard Disk)، دسترسی داشته باشند. در اینجا است که سیستم عامل تمامی این موارد را هماهنگ می کند، تا مطمئن شود که هر برنامه به احتیاجات خود رسیده است. بدون وجود سیستم عامل نرم افزار ها قادر به صحبت کردن با سخت افزار نیستند، و رایانه عملاً قابل استفاده نیست.

سیستم عامل چیست