ذخیره شدن یک نسخه از صفحات اینترنتی در گوگل

موضوع این نوشته را با یک سوال مطرح کردم که به شما موضوعی را تذکر داده باشم که در مواقعی ممکن است به دردتان بخورد. گوگل یک موتور جستجو است که شما هر آنچه خواسته باشید را باید درون جعبه جستجوی آن وارد کنید تا صفحاتی از وب سایت‌ها و وبلاگ‌های مختلفی که حاوی اطلاعات مورد درخواست شما است به شما نشان داده شود. پس گوگل فقط پیشنهاد دیدن پایگاه های مختلف را به شما می‌دهد، از خود هیچ چیزی را به شما نمی‌دهد. اما اگر زمانی برسد که به دنبال موضوعی باشید و آن را در موتور جستجو وارد کنید و بروی یک نتیجه که بسیار برای شما جذاب است کلیک کنید و با دیدن اینکه آن سایت فعلاً در دسترس نیست، باید چکار کرد؟ در ادامه در مورد راه حل نکته ای را به شما گوشزد می‌کنیم.


گوگل برای این که نتایجی را به ما و شما نشان دهد، اول صفحات مختلف سایت‌های گوناگون را می‌خزد و آن‌ها را در فهرست خود اضافه می‌کند. بدین ترتیب زمانی که شما یک مطلب را درون موتور جستجو وارد می‌کنید، گوگل در فهرست خود به دنبال نشانی صفحاتی که قبلاً فهرست کرده است می‌گردد و نتیجه را به شما نشان میدند. این است طرز کار موتور جستجو های مختلف، از جمله گوگل و یاهو.

خزنده گوگل همین طوری که درحال گشتن صفحات مختلف وب است، یک نسخه از آن صفحات را هم در رایانه های سرویس دهنده خود ذخیره می‌کند و به عنوان صفحه Cache شده شناخته می‌شود. حال این صفحه ذخیره شما را هم در نتایج جستجو به شما هم نشان می‌دهد. در تصویر زیر دقت کنید که ما عبارت آموزش وبلاگ نویسی را جستجو کردیم، و به دنبال دکمه ای به نام Cached می‌گردیم. این دکمه ممکن است در زمان‌های مختلف که کارکنان گوگل در حال توسعه رابط کاربردی گوگل هستند، تغییر کند. اما به طور کلی باید به دنبال این دکمه در دور و بر یک مورد در صفحه نتایج جستجوی گوگل بگردید.

ذخیره شدن یک نسخه از صفحات اینترنتی در گوگل

در تصویر بالا شما محل قرارگیری دکمه Cached را می‌بینید که در صفحه پیش نمایش نتایج موتور جستجو قرار دارد. پس زمانی که شما از طریق گوگل وارد یک سایت شدید و دیدید که فعلاً آن سایت در دسترس نیست، می‌توانید از این نسخه ای که گوگل در سرورهای خود ذخیره کرده است استفاده کنید. پس بروی دکمه Cached کلیک کنید و صفحه ذخیره شده توسط گوگل از آن سایت یا وبلاگ را مشاهده نمایید. به همین سادگی می‌توانید در مواقعی که سایتی قطع است، از مطالب آن استفاده کنید.

در زمانی که از این نسخه از سایت دیدن می‌کنید، به شما در نوار بالایی تذکری می‌دهد که شما در حال دیدن نسخه ذخیره شده توسط گوگل هستید. بنابراین ممکن است بسیاری از قابلیت‌های معمولی سایت یا وبلاگ به طور موثر کار نکند. مثلاً نمی‌توانید از جعبه جستجوی خود سایت استفاده کنید. ولی به راحتی می‌توانید مطالب مورد نظر خود را بخوانید، فیلم ببینید و از تصاویر آن صفحات استفاده کنید.