تغییر پوسته مرورگر فایرفاکس

فایرفاکس به عنوان مرورگر محبوب کاربران وب، در بین وبگردان بسیار معروف است. شما با استفاده از این مرورگر علاوه بر این که به راحتی هر چه تمام تر می توانید به گشت و گذار در وب بپردازید، با نصب افزونه های مختلف کارهای متفرقه اما مفید دیگری را هم می توانید انجام دهید. در کل با نصب افزونه به راحتی می توانید هر کاری را که فکرش را بکنید، با فایرفاکس انجام دهید. اما، در مورد ظاهر فایرفاکس باید گفت که ظاهر فایرفاکس هم با استفاده از قالب های مختلفی که شرکت موزیلا توسعه می دهد، قابل تغییر است. هر رنگی و هر طرحی را که دوست دارید، می توانید از بین قالب های سایت Mozila.org انتخاب کرده و آن را بروی مرورگر فایرفاکس خود نصب کنید. در ادامه در مورد تغییر پوسته مرورگر فایرفاکس با هم بحث می کنیم.


بسیاری از نرم افزارهایی که به کاربران خود احترام شدیدی می گذارند، از سفارشی سازی حمایت می کنند. یعنی شما می خواهید یک قسمت را اضافه یا حذف کنید، یا ظاهر یک بخش را تغییر دهید، توسعه دهنده آن نرم افزار این قابلیت را درون آن قرار داده تا رضابت کاربران خود را جلب نماید. به همین دلیل فایرفاکس، محبوب ترین مرورگر در جهان، هم می تواند این سفارشی کردن را داشته باشد. یکی از جوانب سفارشی سازی، تغییر ظاهر مرورگر است که به تغییر قالب هم شناخته می شود.

قالب ها را خود شرکت سازنده فایرفاکس توسعه می دهد و شما هم می توانید از آنها استفاده کنید. یعنی با نصب آنها روی فایرفاکس خود، ظاهر مرورگر را تغییر دهید. به همین سادگی.

برای این کار اول باید به بخش قالب های مرورگر بروید. برای این کار بروی دکمه نارنجی رنگ Firefox که در بالا سمت چپ قرار دارد کلیک کنید. سپس روی دستور Add-ons کلیک کنید. با این کار یک سربرگ برایتان باز می‌شود که باید از سمت چپ مورد Appearance را انتخاب کنید. در اینجا قالب هایی که از قبل نصب است را می بینید. اگر می خواهیدیک قالب دیگری را انتخاب کنید، بروی دکمه Enable که در روبروی قالب مورد نظر شما وجود دارد کلیک کنید.

اما اگر می خواهید یک قالب را نصب کنید، بهتر است از فهرست سمت چپ روی دکمه Get Add-ons کلیک نمایید و از صفحه ای که برایتان باز می شود، از قسمت Featured Themes موشواره را بروی یک قالب ببرید. این ها قالب های منتخبی است که سریعاً از همین جا می توانید اقدام به نصب آنها نمایید. اما اگر می خواهید به قالب های بیشتری دسترسی داشته باشید، باید بروی دکمه See all کلیک کنید.

تغییر پوسته مرورگر فایرفاکس

از همین قسمت، زمانی که موشواره را روی عکس یک قالب می برید، پیش نمایش آن را به صورت بلادرنگ در مرورگر خود می بینید. یعنی نیازی به نصب ندارید که ببینید ظاهر فایرفاکس شما با آن قالب چگونه می شود. ولی باید اندکی صبر کنید که متعلقات آن قالب که می خواهد پیش نمایش آن را به شما نشان دهد، بارگیری گردد.

حال با کلیک بروی یک قالب، باز به صفحۀ دیگری هدایت می شوید که در آنجا باید بروی دکمه Add to Firefox کلیک کنید، تا به فایرفاکس شما این قالب اضافه شود و در حالت فعال قرار گیرد. این تمام کاری بود که بایستی برای نصب یک قالب فایرفاکس انجام می دادید. البته یک روش دیگر هم برای نصب قالب فایرفاکس وجود دارد، و آن هم مراجعه مستقیم به سایت فایرفاکس و قسمت قالب های آن است، که مورد اولی ممکن است راحت تر باشد.