لینوکس چیست؟

در این نوشته شاید برای شما کلمه رایگان کمی مبهم باشد. چرا که ما هم از سیستم عامل های ویندوز به صورت رایگان استفاده می‌کنیم هم دیگر اقسام سیستم عامل از جمله لینوکس. درست است که برای ما ایرانی‌ها تقریباً تمامی محصولات نرم‌افزاری رایگان است، ولی این برنامه‌ها برای ساخته شدنشان بهایی را پرداخت کرده‌اند و هزینه‌ای دارند. ولی به دلیل نبود قانون حق مالکیت در ایران این امر نادیده گرفته می‌شود و تمامی برنامه‌های به صورت رایگان در دسترس قرار دارند.

اما تماماً این قضیه منفعت نیست. اگر از طرف دیگر هم به مسئله نگاهی بیاندازید می‌توان گفت که چون این برنامه‌ها از طرف خود شرکت سازنده تحویل ما داده نمی‌شود از امنیت خوبی برخوردار نیستند. یعنی در این بین هر کسی می‌تواند آنها را دستکاری کرده و به نفع خود تغییراتی را در آن برنامه ایجاد کند.

پس وقتی می‌گوییم که مثلاً لینوکس رایگان است بدین معنی است که از ابتدا و از منبع قابل اعتماد شما می‌توانید از آن استفاده کنید. بنابراین لینوکس علاوه بر رایگان بودن اگر از محل امنی تهیه شود تقریباً عاری از هرگونه احتمالات بداندیشی است. ولی این قضیه در مورد مثلاً ویندوز مایکروسافت وجود ندارد. چون معمولاً ویندوزی که شما بر روی سیستم نصب می‌کنید، نسخه دستکاری شده یا به اصطلاح هک شدۀ ویندوز اصلی است و این بدان جهت است که ویندوز اصلی را رایگان نمی‌فروشند.

و اما برگردیم سر اصل مطلب، که در مورد سیستم عامل لینوکس بود. kernel یا هسته این سیستم عامل توسط شخصی به نام Linus Torvalds در سال 1991 نوشته شد، و به همین دلیل نام این سیستم عامل از نام خود سازنده آن منشاء می‌گیرد. هسته آن قسمت از یک کد رایانه‌ای است که هسته و مرکزیت سیستم عامل را تشکیل می‌دهد.

طبق مطالعات و آمار سهم لینوکس در بین سیستم‌عامل‌های کاربران خانگی کمتر از 1 درصد است (June 2011). اما بیشتر سرویس‌دهنده‌های سایت‌ها از این سیستم عامل استفاده می‌کنند و بازار این نرم‌افزار در این زمینه بسیار داغ است. چرا که هم رایگان است و هم در بین دیگر رقبا تنظیمات پیکربندی آسان تری دارد و امن‌تر است.

خود لینوکس حیطه گسترده‌ای از نسخه‌های مختلف را شامل می‌شود. که معمولاً به آنها توزیع می‌گویند. همانطور که گفته شد به دلیل باز متن بدون آن نسخه‌های مختلفی توسط دیگر افراد از سرتاسر جهان نوشته شده است. پس طبیعی است که نسخه‌ها و توزیع های گوناگونی در بین کاربران موجود باشد. در اینجا می‌خواهم به چند تا از این توزیع ها اشاره‌ای کنم: Ubuntu, Mint, Fedora, Redhat و … نمونه‌هایی از این سیستم عامل باز متن جهان است.

ubuntu_linux

اما شاید از خود بپرسید به دلیل قابلیت‌های بسیاری که این سیستم عامل دارد، چرا درصد کمی از کاربران را به سمت خود جذب کرده است؟ این سیستم عامل فقط هسته‌ای قوی و قدرتمند دارد و از نظر ویژگی‌های گرافیکی چندان قابل رقابت با مثلاً ویندوز نیست. اما اگر بخواهید کیفیت آن را با ویندوز مقایسه کنید حتماً برتری‌های آن را درک خواهید کرد. هرچند نسخه‌هایی که گفته شد همگی دارای گرافیکی بسیار جذاب هستند.

یکی دیگر از ویژگی‌های این سیستم عامل یعنی لینوکس امنیت مثال نزدنی آن است. اگر شما در ویندوز هر بار به خاطر ویروسی شدن سیستم مجبور به تعویض ویندوز می‌شوید، در لینوکس از این جور مشکلات خبری نیست و به راحتی می‌توانید از کار کردن در یک حفاظ امنیتی مناسب احساس راحتی بیشتری نمایید.

/ 0 نظر / 14 بازدید