PC یا پی سی و Mac یا مک

PC : این نوع از رایانه در اصل با رایانه‌های شرکت IBM پا به عرصه وجود گذاشتند و در سال 1981 معرفی شدند. شرکت‌های دیگر شروع به ساخت رایانه های مشابه کردند، که IBM PC Compatible به معنی رایانه‌های سازگار با IBM نام گرفت (PC). امروزه این نوع رایانه مرسوم ترین نوع رایانه های شخصی است، و نوعاً شامل سیستم عامل Windows شرکت مایکروسافت است.

MAC : رایانه های مکینتاش Macintosh در سال 1984 معرفی شدند و آنها اولین رایانه های شخصی بودند که در وسعت زیاد با رابط کاربری گرافیکی (GUI) فروخته شدند. همه ی رایانه های مَک بوسیله یک نوع شرکت بنام Apple ساخته شدند، و آنها تقریبا همیشه از سیستم عامل Mac OS X استفاده می‌کنند.

PC - پی سی و Mac - مک

با اینکه PC می‌تواند منتسب به یک رایانه IBM باشد، این اصطلاح همچنین می‌تواند برای اشاره به هر نوع رایانه شخصی نظیر MAC مورد استفاده قرار گیرد.

در ایران بیشتر رایانه‌ها از نوع رایانه های سازگار با IBM هستند. یعنی بیشتر مردم از سیستم عامل شرکت مایکروسافت موسوم به ویندوز استفاده می‌کنند. این امر باعث شده است که منابع در دسترس از این سیستم عامل زیادتر باشد. بدین معنی که اطلاعات در مورد کارکرد این سیستم عامل بیشتر از سیستم‌های مک در دسترس است.

منبع: www.gcflearnfree.org

/ 0 نظر / 13 بازدید