امنیت کودکان در اینترنت

جهان در سر انگشتان شما

دسترسی وسیع به مخازن داده ای موجود یکی از شگفتی‌های دوره جدید به حساب می‌آید. تقریبا هر مشکل یا سوال ساده ای با یک جست و جوی ساده در اینترنت قابل حل است. هرچند تعیین کیفیت اطلاعاتی که بروی شبکه جهانی وب موجود است گاهی اوقات کاری سخت است، اما با وجود کمی تردید در آن به عنوان یک کتابخانه مرجع ارزشش بسیار عالی است. برای اولین بار در تاریخ تقریبا هر کسی می‌تواند کار خودش را بروی رسانه‌ای که برای میلیون‌ها نفر از افراد در سرتاسر جهان قابل دسترس است انتشار دهد.

مقوله امنیت کودکان در اینترنت

البته هر نوع اطلاعاتی در اینترنت برای هر شخصی مناسب نیست. مخصوصاً کودکان که طبیعتاً کنجکاو و جامعه پذیر هستند در معرض خطر بیشتری هستند. برای افرادی که داستان های مهیج و شهوت انگیز می‌نویسند اینترنت می تواند یک رسانه توزیع بسیار عالی تلقی شود و رویارو شدن با این گونه داستان ها بسیار ساده است. همچنین کودکانی که از پیام رسان‌ها یا شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک و توییتر استفاده می کنند در خطر یغماگران مربوط به مسائل جنسی برای سوء استفاده از آنها هستند. حال آنکه این رسانه به طور اغراق آمیزی خطرناک است با این حال ایمنی اینترنت چیزی است که والدین پاسخگو نمی توانند از آن صرف نظر کنند.

حتی به عنوان یک فرد بالغ هم هنگام استفاده از اینترنت باید هوشیار بود. اصطلاحاً عمل فیشینگ در حال افزایش است. در این شیوه یک کپی غیر موثق از سایت های عادی مانند سایت بانک یا … برپا سازی می‌شود، و پیوند هایی برای کاربر برای بازدید از آن صفحات فرستاده می‌شود تا اطلاعات ورود را در آن صفحه جعلی وارد کند. سپس پس از وارد کردن اطلاعات به آنها گفته می شود که نمی توانند وارد حساب خود شوند، یا به نسخه اصلی خود سایت ارجاع داده می‌شوند. حال این افراد مجرم جزئیات ورود آنها را دارند و می توانند به حساب بانک قربانی یا هر نوع اطلاعات حساس هر زمان که بخواهند دسترسی داشته باشند. بیشتر مجرمان حرفه ای از آسیب پذیری ای که در نسخه قدیمی مرورگرها مانند اینترنت اکسپلورر یا فایرفاکس وجود دارد سوء استفاده می کنند و بدافزارهایی را روی رایانه آنها نصب می‌کنند. مثل آن چیزی که قبلاً گفته شد مطمئن شوید که رایانه شما، مرورگر وب و نرم افزار ضد ویروس شما به روز است!

اتصال رایانه تان را به اینترنت امن‌تر کنید

قبل از آنکه شما در نظر داشته باشید گام‌هایی را برای پالایش محتواهای ناخواسته روی شبکه وب طی کنید، باید آموزش‌هایی را در زمینه سرو کله زدن با ویروس‌های رایانه ای و جاسوس افزارها بخوانید. در صورتی که از برنامه‌های امنیت اینترنت استفاده می‌کنید این مورد می‌تواند امنیت شما را بیشتر تضمین کند. اگر هم شما کودکی دارید که مرتباً از اینترنت استفاده می‌کند ممکن است بخواهید اقدامی را برای امنیت بیشتر اینترنت در نظر بگیرید. در اینجا ما چگونگی مواظبت کردن از رایانه ها را می‌دانیم، نه کودکان. بنابراین این به تصمیم خودتان در مورد اینکه چه چیزی برای شما و خانواده تان بهتر است بر می‌گردد. هرچند ما اعتقاد داریم که یکی از موثرترین روش های نظارت بر کاربرد اینترنت کودکان این است که رایانه را در مکانی مانند اتاق نشیمن بگذارید، که شما و بقیه خانواده شما بتوانند آن را ببینند. اگر این مورد برای شما کافی نبود نظرات دیگری هم وجود دارد که به آنها اشاره می‌کنیم.

از یک حساب محدود شده برای کودکانتان و برای خودتان زمانی که وبگردی می کنید استفاده کنید

یک حساب محدود، به کاربران اجازه اجرای برنامه‌های مورد علاقه را می‌دهد، ولی آنها اجازه ندارند در تنظیمات رایانه دخالت کنند. این بدین معنی است که بیشتر نرم افزارها نمی‌توانند بدون کمک شخصی با حساب مدیر نصب شوند. چندین مزیت در این کار وجود دارد. اول اینکه، کار را برای نصب نرم افزارهای بداندیشی که بدون اجازه شما قصد نصب شدن دارند سخت‌تر می‌کند، حتی اگر آسیب پذیری در مرورگر شما وجود داشته باشد.
دوم اینکه، کودکان بدون اجازه نمی‌توانند نرم افزاری را نصب کنند، که می تواند آنها را برای دانلود و استفاده از برنامه‌های اتاق‌های چت یا آخرین بازی آنلاین بدون اجازه شما منع کند. همچین کار را برای کودکان باهوشی که قصد از گذر نرمافزارهای پالایش یا سرویس هایی که شما نصب کردید را دارند، سختتر می‌کند. برای ساخت حساب کاربری محدود شده برای کودکان خود مثلا در ویندوز باید به قسمت Control Panel مراجعه کنید.

از برنامه های پالایش یا سرویس هایی برای محدود کردن دسترسی به سایت های نامناسب استفاده کنید

چندین ابزار امنیت اینترنت و پالایش محتوا برای ویندوز موجود است که می‌توانید آنها را به راحتی حتی دانلود کنید، بعلاوه سرویس‌هایی که می توانند برای استفاده با ویندوز پیکربندی شوند. موثرترین پالایش کننده محتوایی که ما آن را امتحان کردیم، Optenet است که با سرویسی که OpenDNS ارائه می‌دهد مجتمع شده است. این سرویس رایگان است و کوچکترین اثری بروی وبگردی عادی شما بروی اینترنت نمی‌گذارد.

امیدواریم شما آموزش‌های مقدماتی را در مورد ایمنی اینترنت برای مفید و اطلاعاتی بودن آن بدست آورده باشید.

/ 0 نظر / 96 بازدید