انواع مختلف رایانه

رایانه های رومیزی

بسیاری از افراد از این نوع رایانه موسوم به رایانه رومیزی (Desktop computers) در محل کار، خانه، مدرسه یا کتابخانه استفاده می‌کنند. اندازه آنها می تواند کوچک، متوسط یا بزرگ باشد و معمولا بروی یک میز قرار می‌گیرند. پس از اینکه شما یک صفحه نمایش، موشواره، و یک صفحه کلید به آن اضافه کردید، شما در حقیقت چیزی خواهید داشت که به رایانه رومیزی معروف است.

بسیاری از رایانه‌های رومیزی به راحتی قابل توسعه و ارتقا هستند و یا قادر به پذیرفتن یک جزء جدید هستند. از دیگر مزایای رایانه‌های شخصی می توان به هزینه آن اشاره کرد. اگر یک رایانه رومیزی را با یک لپ تاپ یا رایانه قابل حمل که هر دو دارای ویژگی های یکسان هستند مقایسه کنید، احتمالا شاهد قیمت پایین تر رایانه های رومیزی نسبت به نوع قابل حمل آن هستید.

برخی از رایانه های رومیزی دارای صفحه نمایش توکار، برای صرفه جویی در هزینه هستند، آنها معمولاً رایانه های رومیزی سرهم نامیده می‌شوند.

یک نمونه رایانه رومیزی

رایانه های قابل حمل (لپ تاپ)

دومین نوع از رایانه هایی که شما ممکن است با آن آشنا باشید، رایانه های قابل حمل است، یا لپ تاپ هایی که شما به آنها منتسب می‌کنید. لپ‌تاپ‌ها، رایانه‌های شخصی هستند که با برق باتری یا برق شهر کار می‌کنند، که نسبت به رایانه های رومیزی از قابلیت حمل پذیری بیشتری برخوردارند. یعنی به شما این اجازه را می دهد که تقریبا در هر کجا از آن استفاده کنید.

از این‌رو یک رایانه قابل حمل از رایانه رومیزی کوچک تر است، و دسترسی به اجزاء داخلی آن مشکل تر است. این بدان معنی است که شاید شما نتوانید مانند یک رایانه رومیزی آن را ارتقا دهید. به هر حال معمولاً اضافه کردن RAM بیشتر یا حافظه ی سخت (Hard Drive) بزرگتر شدنی است.

یک رایانه لپ تاپ گاهی اوقات به دلیل اندازه آن، با نام نوت بوک (Notebook) هم خوانده می‌شود.

رایانه های قابل حمل

رایانه‌های سرویس دهنده (Server)

یک رایانه سرویس دهنده(سرور)، رایانه‌ای است که اطلاعات را برای رایانه های دیگر در یک شبکه، به خدمت می‌گیرد. بسیاری از تجارت ها و کسب و کار ها یک سرویس دهنده ی فایل دارند که کارمندان آنها می‌توانند از آن برای ذخیره و اشتراک فایل استفاده کنند. یک سرور می‌تواند شبیه به یک رایانه رومیزی معمولی، یا خیلی بزرگتر از آن باشد.

همچنین سرویس‌دهنده‌ها یک نقش مهم را برای ساخت کار شبکه اینترنت، بازی می‌کنند: آنها مکانی هستند که صفحات وبسایت ها بروی آنها ذخیره می‌شوند. زمانی که شما از مرورگر خود برای کلیک بروی یک پیوند استفاده می‌کنید، یک وب سرور، صفحه ای را که شما درخواست داده بودید را به شما تحویل می‌دهد.

دیگر اقسام رایانه ها

امروزه انواع گوناگونی از رایانه هایی که شما می‌توانید آنها را خریداری کنید، وجود دارد. و برخی از آنها حتی از قابلیت حمل پذیری بهتری نسبت به لپ تاپ برخوردارند. در اینجا تعدادی از انواع رایج آنها آمده است:

  • رایانه های لوحی (Tablet Computers): این نوع از صفحه نمایش حساس به لمس، برای نوشتن و جابجایی استفاده می‌کند. از این رو آن ها نیازی به صفحه کلید و موشواره ندارند، رایانه‌های لوحی حتی از لپ تاپ ها قابل‌حمل‌تر هستند. ipad یک نمونه از یک رایانه ی لوحی است.
  • تلفن های همراه: بسیاری از تلفن های همراه امروزی می‌توانند کارهایی را انجام دهند که یک رایانه رومیزی می تواند انجام دهد. از قبیل گشت و گذار در اینترنت یا بازی کردن. این تلفن ها معمولا تلفن های هوشمند (Smartphones) نام دارند.
  • کنسول های بازی: یک کنسول بازی نوعی اختصاصی شده از یک رایانه است که برای بازی های ویدئویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هرچند آنها تمام خصوصیات و ویژگی های رایانه های رومیزی را ندارند، اما بسیاری از کنسول‌های جدیدتر، از قبیل Nintendo wii به شما این اجازه را می‌دهد که کارهایی به غیر از بازی، مانند گشت و گذار در اینترنت را هم انجام دهید.
  • تلویزیون ها (TVs): بسیاری از تلویزیون‌های امروزی هم شامل نرم افزار های کاربردی هستند که به شما اجازه دسترسی به انواع محتوای آنلاین در شبکه جهانی اینترنت را می‌دهند. به عنوان مثال شما می‌توانید خوراک اخبار روز جهان را مشاهده کنید یا فیلم‌های جاری را مشاهده کنید.
/ 0 نظر / 73 بازدید