KolibriOS سیستم عاملی کم حجم و کارا

تا به حال هر وقت خواستید ویندوز بروی رایانه تان نصب کنید از شیوه‌های مختلفی بهره بردید. بعضی‌ها چون خودشان نمی‌توانند این کار راحت را انجام دهند این کار را به افراد دیگر محول می‌کنند. اما اصل کلام این است که می‌خواهم بگویم شما از روی یک سی دی 700 مگابایتی شروع به نصب یک ویندوز XP می‌کنید. یا از یک DVD ویندوز 7 یا ویستا استفاده می‌کنید. ولی آیا تا به حال به این مورد فکر کرده‌اید که سیستم عاملی هم هست که بتوان آن را درون یک فلاپی ذخیره کرد و از آن بدون هیچ درد سری استفاده کرد؟ سیستم عامل Kolibri یکی از این سیستم عامل هاست که شما به راحتی می‌توانید آن را از سایت سازنده خود دانلود کرده و حتی بدون نصب از آن استفاده کنید. منظور از اینکه داخل یک فلاپی جا می‌شود این است که اندازه آن به حدود فقط 2 مگابایت می‌رسد که این حجم بسیار تحیرآمیز است. مثل این است که شما با یک فایل موسیقی 2 مگابایتی سر و کار دارید.

KolibriOS سیستم عاملی کم حجم و کارا

برای امتحان کردن این سیستم عامل یک مگی ارزش دارد که کمی از وقت خود را صرف آن کنید تا در مواقعی که فکر می کنید باید از آن استفاده کنید به کمک شما بیاید. از مواقعی می تواند به شما در مواقع بحران کمک کند زمانی که سیستم عامل اصلی مثلا ویندوز رایانه شما آسیب دیده و دیگر بالا نمی آید. در اینجا تنها کاری که باید انجام دهید تا به فایل هایتان در اثر نصب یک سیستم عامل دیگر آسیب نرسد، این است که از فایل های خود یک پشتیبان بگیرید. ولی این کار را باید چطور انجام داد؟ سیستم عامل شما که خراب شده است! شما باید یک سیستم عامل حتی موقتی روی یکی دیگر از درایو های هارد خود نصب کنید تا بتوانید به فایل های خود دسترسی داشته باشید.

ولی این کار خیلی زمان بر است و از حوصله من یکی که خارج است. پس باید چکار کرد؟ بهترین کار استفاده از این سیستم عامل یک مگابایتی به نام Kolibri است که به کمک ما می آید و می توانید حالت Boot رایانه را که در بیشتر مواقع بروی سی دی رام است تنظیم کنید و سی دی این سیستم عامل را درون درایو خودش قرار دهید. پس از مدتی خیلی کوتاه سیستم عامل بالا آمده و شما به فایل هایتان دسترسی دارید. با این کار دیگر تمامی مشکلات شما در مورد تعویض سیستم عامل حل خواهد شد.

حال برای بدست آوردن این سیستم عامل باید چکار کرد؟ شما باید به سایت سازنده این نرم افزار مراجعه کنید و یک نسخه از آن را که می توانید بروی سی دی ذخیره کنید را دانلود کنید. آدرس سایت این است: Kolibri OS

پس از مراجعه به این سایت بروی پیوند دانلود مربوط به نسخه قابل رایت بروی سی دی که با پرچم کشور انگلستان مشخص است کلیک کنید تا سیستم عامل 2 مگابایتی برای شما روی رایانه ذخیره شود. سپس آن را با یک نرم افزار رایت فایل ISO، بروی یک سی دی رایت کنید و پس از قرار دادن درون درایو CD رایانه را ریستارت کنید. توجه کنید که نسخه مربوط به فلاپی را هم می توانید دانلود کنید که این نسخه آن کم حجم تر است.

در کل هر چقدر از مزایای این سیستم عامل 2 مگابایتی بگویم کم گفتم، چرا که با توجه به حجم آن بسیار کارا است و تمامی کارهایی که لازم دارید با یک رایانه انجام دهید را می توانید با آن انجام دهید. مثلا مرور اینترنت، تایپ، دیدن فیلم، بازی های رایانه ای و برخی نرم افزار های کاربردی دیگر گوشه ای از این سیستم عاملی است که شاید در نگاه اول چندان کارامد نباشد. ولی برای اینکه آن را درک کنید بهتر است یک بار هم که شده از آن استفاده کرده و تجربه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

پس شما به این سیستم عامل فقط به چشم یک کار راه انداز در مواقع بحرانی نمی‌توانید نگاه کنید. چون در کارهای روزمره زندگی هم می‌توانید کارهای خود را با آن جلو بیاندازید. یکی از مزایای هم سرعت آن در بالا آمدن است، به طور که زمان بالا آمدن آن چیزی در حدود 4 الی 5 ثانیه است که به قول گفته یکی از دوستان چیزی در حدود روشن و خاموش کردن یک لامپ. پس از مزایای آن بهره برده و یک بار هم که شده آن را استفاده کنید. امیدوارم که به دردتان بخورد.

/ 0 نظر / 120 بازدید