ابزارک در دسکتاپ ویندوز 7 چیست؟

تا به حال ساعت یا تقویمی را در گوشه صفحه نمایشی که بروی آن سیستم عامل ویندوز نصب است را دیده‌اید. حتی ممکن است در سیستم‌عامل‌های دیگر هم این ابزارک‌ها به چشم بخورند. ولی قصد ما معرفی ابزارک در ویندوز هفت یا 7 است. که تقریباً جدیدترین نسخه ویندوز است. همین ساعت یا تقویم یا هر چیز دیگر را ابزارک می‌گویند. ابزارک از ترجمه معادل لاتین آن یعنی Gadget بدست آمده است که تقریباً معادل خوبی برای استفادۀ ما فارسی زبان‌ها است.

ابزارک‌های ویندوز 7 از نشان دادن یک ساعت و خوراک اخبار سایت ها می‌توانند مفیدتر باشند. ابزارک‌های متعددی برای ویندوز هفت وجود دارد، که منحصراً برای نمایش اطلاعات سیستم به صورت مداوم مثل پردازشگر مرکزی، حافظه رایانه، حافظه سخت و عبور و مرور شبکه، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ابزارک در دسکتاپ ویندوز 7 چیست

برای فراخوانی و نصب این ابزارک‌ها کافی است که با راست کلید بروی میز کار ویندوز (Desktop) روی Gadgets کلیک کنید تا پنجره تنظیم ابزارک‌ها برایتان نمایان شود. این ابزارک‌ها معمولاً شامل تقویم، ساعت، نمایش وضعیت آب و هوا، خوراک مطالب سایت‌ها، نمایش اسلاید تصاویر و پازل تصویری هستند.

این ابزارک‌ها را علاوه بر خود شرکت مایکروسافت که سازندۀ سیستم عامل ویندوز است، افراد شخص ثالث هم اقدام به برنامه‌نویسی این ابزارک‌ها می کنند. که در تعدد این گجت‌ها دست ما را برای استفاده باز گذاشته است. البته شایان ذکر است که خود مایکروسافت قصد ادامه ساخت این ابزارک‌ها را ندارد و این کار را بر عهده افرادی گذاشته است که تمایل به ساخت ابزارک‌های جدید دارند.

ولی از همین منظر یک نکتۀ امنیتی که باید مد نظر داشته باشید این است که، زمانی که شما یک ابزارک را بروی ویندوز 7 یا ویستای خود نصب می‌کنید، این امکان وجود دارد که به آن ابزارک شما دسترسی به اطلاعات سیستم را داده‌اید، و از همین حیث دقت داشته باشید که این ابزارک‌ها را از منابع امن و مورد اطمینان دانلود و استفاده کنید.

/ 0 نظر / 143 بازدید