آیا VPN امن است؟

تا به حال شده است که به یک سایت مراجعه کرده اید و دیدید که آن سایت فیلتر شده است و زمانی که از دیگران راه حل را پرسیده اید، به شما پیشنهاد استفاده از VPN را داده اند. پس از آن هم به روش های مختلف زمانی که از یک وی پی ان استفاده می کنید، مشکل شما تا حدی رفع می شود. ولی شاید از خودتان بپرسید که آیا VPN وافعاً امن است که من در حال استفاده از آن هستم؟

امروزه فروش VPN به یک صنعت پردرآمد تبدیل شده است. البته باید دقت کرد که منظور شرکت هایی که به صورت رسمی و قانونی اقدام به فروش وی پی ان به مشتریان خود می کنند. اگر شما از سایت هایی که هویت آنها مشخص نیست، VPN خریداری کنید، ممکن است که با مشکلاتی مواجه شوید. در اصل شما قادر به باز کردن آن سایت فیلتر هستید، ولی مشکلاتی به سراغ شما می آید که در ادامه به آنها هم اشاره می کنیم.

بسیاری از افراد به دنبال VPN های رایگان هستند. در این شرایط واقعاً باید پذیرای مخاطرات آن باشید. در بیشتر این شرایط، این گونه سایت ها و شرکت ها که به شما VPN رایگان میدهند، در اصل شما اجازه رصد کردن اطلاعاتتان را به آنها، به صورت رسمی داده اید. فراموش نکنید که اطلاعات شما درون شبکه ای رد و بدل می شود که مخصوص آن شرکت است و از سرورهای آنها در حال استفاده هستید. پس اگر هر بلایی به سر اطلاعات و داده های شما بیاورند در اصل شما اصلاً متوجه آن نمی شوید. پس همیشه زمانی که از سرویس های رایگان استفاده می کنید، از خودتان بپرسید که با استفاده من از آن سرویس، چه استفاده صاحب آن خواهد برد!

آیا VPN امن است؟

اگر شما از VPN به عنوان یک حائل امن کننده استفاده می کنید، در این زمان مساله حساستر خواهد شد. ممکن است که بتوانید آن سایت مد نظر را باز کنید، ولی اطلاعات شما به صورت رمزنگاری شده رد و بدل نمی گردد. اینجاست که باز سر شما بی کلاه می ماند. دقت کنید که هر کسی که یک رایانه شخصی و یک خط اینترنت داشته باشد، به راحتی می تواند چنین سرویس هایی را ساخته و حتی به دیگران بفروشد و از این طریق کسب درآمد کند. که در اصل از سرویس دهنده های نا امن استفاده می کند.

حالا شاید با خودتان بگویید که؛ من چیزی برای از دست دادن ندارم و با دیدن سایت های فیلتر شده با VPN چیزی را از دست نمی دهم. خوب، اینجا یک سوال پیش می آید که آیا با این حال دوست دارید که کسی زمانی که با تلفن صحبت می کنید، به مکالمه شما گوش دهد و استراق سمع کند؟ اگر خیر، خوب حتماً نمی خواهید زمانی که با استفاده از رایانه ایمیلی را ارسال می کنید یا پیامی را برای کسی می فرستید، دیگران از آن با خبر شوند. جالب است که بدانید استفاده از وسایل و نرم افزارهای استراق سمع و جاسوس افزار به سادگی دانلود کردن یه نرم افزار و استفاده از آن بروی رایانه است. یعنی حتی کسانی هم که از مباحث پیشرفته رایانه چیزی نمیدانند هم می توانند این کار را انجام دهند که با استفاده از یک VPN امن از یک شرکت معروف این احتمال تقریباً به صفر می رسد.

در حالی که اگر از سرویس های VPN امن و مطمئن استفاده کنید، حتی با تغییر IP شما به یک آدرس نا معلوم، امکان استفاده از اطلاعات شخصی و عادات شما برای مقاصد بازاریابی به شدت کاهش می یابد. و همچنین در این صورت، از سرویس هایی که برخی از سایت ها به بیگانگان امکان استفاده نمی دهند، مانند Google Analytics یا سایت شرکت Adobe، به راحتی می توانید استفاده کنید، و محدودیت را دور بزنید.

پس از کجا باید یک VPN امن تهیه کرد؟ اگر به سایتی یا وبلاگی شک دارید، خریداری کردن یک حساب وی پی ان کاری احمقانه است. بهتر است از سایت های معروف و شرکتهای به ثبت رسیده این کار را انجام دهید. تا علاوه بر به خطر ننداختن امنیت شما، امنیت بیشتری را هم به شما هدیه دهد.

/ 0 نظر / 100 بازدید