انواع سیستم عامل

امروزه سیستم عامل های بسیاری برای کار کردن و نصب کردن بروی رایانه وجود دارند، اما به طور کلی سه نوع آنها هستند که پر استفاده‌تر و شناخته شده‌تر هستند، که برای رایانه‌های شخصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سه نوع عبارتند از:

  1. Microsoft Windows که سیستم عامل های مربوط به شرکت مایکروسافت را به همراه دارد و جزء پرطرفدارترین آنهاست.
  2. Apple Mac OS X: که به مک معروف است و مال شرکت اپل است.
  3. Linux: که سیستم عاملی قدرتمند و منحصر به فرد ولی برای تازه کارها چندان جذاب نیست.

سیستم‌عامل‌های نوین امروزی از رابط کاربری گرافیکی یا بصری استفاده می‌کنند که به اختصار GUI نامیده می‌شود. این رابط به شما این اجازه را می‌دهد که با موس بروی کلیدنماها، دکمه‌ها و منوها کلیک کنید و همه چیز به صورت واضح بروی صفحه نمایش با استفاده از ترکیبی از متن و تصویر به نمایش درآید.

هر رابط کاربری سیستم عامل، دارای حس و نمایی متفاوت است، بنابراین اگر شما از یک سیستم عامل به یکی دیگر مهاجرت کنید در نگاه اول شاید خیلی برای شما محیط جدید غریب به نظر بیاید. هر چند تمامی آنها سعی می‌کنند از طرحی استفاده کنند که برای استفاده آسان باشد و بیشتر آنها هم از یک قاعده کلی پیروی می‌کنند.

windows-operation-system

در تصویر بالا شما نمایی از سیستم عامل ویندوز را می‌بیند که به احتمال زیاد شما هم از این سیستم استفاده می‌کنید. ولی در شکل زیر تصویری از محیط سیستم عامل مک Mac را مشاهده می‌کنید. که در یک نگاه شاهد اختلافات موجود در آنها هستید.

mac_os_x

ولی بهتر است بدانید که قبل از اینکه رایانه‌های مجهز به یک رابط کاربری گرافیکی مثل امروز شوند، آنها شامل یک رابط خط فرمان متنی بودند که باید فقط با متن کار می‌کردند. یعنی باید دستوراتی که می‌خواستید به رایانه بدهید را ابتدا به صورت متن می‌نوشتید تا رایانه بتواند درکی از درخواست شما داشته باشد، پس این نوع رایانه‌ها همانطور که گفته شده فقط متنی را نمایش می‌دادند.

/ 0 نظر / 33 بازدید