چگونه درایورهای سخت افزارهای ناشناخته را بیابیم؟

هر سخت افزار یک فروشنده و یک شناسه وسیله منحصر به فرد دارد. اگر این شناسه شخصی یا ID را بیابید، می توانید تولیدکننده آن قطعه سخت افزاری را هم پیدا کنید. در سیستم عامل ویندوز، این کار بسیار ساده است و باید مراحل زیر را طی کنید:

1- پنجره مدیریت وسایل رایانه، به نام Device Manager را باز کنید (از این مسیر: Control Panel>System>Hardware>Device Manager).

2- در این قسمت هر وسیله یا سخت افزاری که به رایانه شما متصل شده است، اما برای سیستم عامل شما ناشناخته است، علامت Unknown device روبروی آن زده شده است و یک علامت تعجب زرد رنگ هم در کنار آن نشان داده می شود. از این طریق به سادگی می توان فهمید کدام یک از سخت افزارهای رایانه دارای درایور نیستند.

3- بروی آن وسیله راست کلیک کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید.

4- در پنجره ای که باز می شود، سربرگ Details را انتخاب کنید و گزینه Device Instance Id را از فهرست کشویی انتخاب نمایید.

چگونه درایورهای سخت افزارهای ناشناخته را بیابیم؟

5- شما باید عبارتی مثل مورد زیرین را مشاهده کنید:

PCI\VEN_8086&DEV_27DC&SUBSYS_30868086
&REV_01\4&1E46F438&0&40F0

قسمتی از عبارت بالا که به رنگ قرمز است، شناسه(ID) تولید کننده یا فروشنده است، و قسمتی که به رنگ سبز است شناسه همان وسیله سخت افزاری است.

Vendor ID = 8086
Device ID = 27DC

6-  زمانی که شما این اطلاعات را بدست آوردید، به سایت PCI Database بروید از آنجا با وارد کردن شناسه فروشنده، یا مستقیماً با شناسه خود وسیله تولید کننده آن قطعه سخت افزاری را پیدا کنید و به سایت همان سازنده مراجعه کنید. مثلاً اگر فهمیدید که مودمی که به رایانه متصل کردید، و فاقد نرم افزار راه انداز یا درایور است، دارای مارک DLink می باشد، به سایت Dlink مراجعه نموده و با جستجویی که در خود سایت سازنده وجود دارد، اقدام به پیدا کرده نرم افزار درایور آن مودم برای استفاده از ان کنید.

این تمام کاری بود که باید انجام می‌دانید و امیدوارم که آموزش پیدا کردن درایورهای سخت افزارهای ناشناخته برای شما مفید بوده باشند.

/ 0 نظر / 94 بازدید