آلوده شدن رایانه از راه ورود بدافزارها از سایت ها

زمانی که از یک وبسایت بازدید به عمل می‌آورید، چند عدد فایل است که از آن سایت برای شما بروی رایانه شما بارگذاری می‌شود تا شما بتوانید آن صفحه از آن سایت را مشاهده کنید. خوب، حالا اگر در این میان یک یا چند کد خرابکار هم به رایانه شما راه پیدا کند تکلیف چیست؟

برای اینکه بتوانیم از این اتفاق جلوگیری کنیم راه‌های معمول و ویژه‌ای وجود دارد. اولین راه آن استفاده از فایروال یا دیوار آتش‌هایی است که راه ورود این کدها را به رایانه ما سد می‌کند. این نوع برنامه‌های امنیتی هنگام ورود و خروج اطلاعات به نوع آن نگاه کرده و اگر آن را دارای مشکل قلمداد کردند جلوی آن را می‌گیرند. یک راه دیگر برای جلوگیری از ورود این برنامه‌های بداندیش، استفاده از یک مرورگری است که امکان جستجوی امن را به ما هدیه دهد. یعنی در درجه اول این مرورگر ما باشد که به ما در مورد خطرناک بودن یا نبودن سایتی که ما از آن بازدید می‌کنیم به ما گوشزد کند، مثلاً اگر از Firefox یا Google Chrome استفاده می‌کنید این امکان برای شما به صورت پیشرفته‌تر وجود دارد که بتوانید از آسیب‌زا بودن یک سایت مطلع شوید.

آلوده شدن رایانه از راه ورود بدافزارها از سایت ها

حال این سایت چطور میزبان یک بدافزار می‌شود؟ این سوالی است که به طور کلی می‌توان برای آن سه جواب پیدا کرد:

سایت‌های هستند که عمداً برای اهداف خرابکارانه ساخته شده‌اند. این سایت‌ها با در اختیار گذاشتن اطلاعاتی به شما در عوض کدی را بروی سیستم شما نصب می‌کنند که مثلاً بتوانند با آن رمزهای عبور شما را بدزدند. این نوع سایت‌ها خیلی خطرناک هستند و سعی کنید از یک مرورگر به روز شده و امن استفاده کنید.

سایتی هم ممکن است از طریق محتوای بد اندیشی که یک شبکه تبلیغاتی یا شخص ثالث بروی آن سایت گذاشته است، آلوده به بدافزار و مخرب شناخته شود. این سایت‌ها معمولاً به طور ناخواسته به این مرض دچار می‌شوند و ممکن است بعد از مدتی رو به راه شوند.

سایتهایی هم هستند که باز به طور ناخواسته دچار یک بدافزار می‌شوند و صاحب آن از این موضوع خبر ندارد. این نوع سایت‌ها از طریق یک ضعف امنیتی در سایت یا رایانه صاحب سایت دچار این مشکل می‌شوند. پس در این مورد این امکان وجود دارد که سایت مذکور قانونی بوده ولی بدون اطلاع صاحب آن آلوده شده است.

پس با توجه به موارد گفته شده و اطلاعاتی که به دانسته‌های شما اضافه شد، می‌توانید تا حدودی از آلوده شده رایانه خود در مقابل این گونه سایت‌ها ممانعت کنید.
پس دقت کنید…

/ 0 نظر / 20 بازدید