ذخیره گاه یا کش مرورگر چیست؟

هر چقدر مرورگر شما از پهنای باند اینترنت شما کمتر استفاده کند، این به نفع شماست. به همین دلیل اکثر مرورگرهای جدید از قابلیتی به نام کش یا ذخیره گاه استفاده می کنند. ذخیره گاه در اصل یک مکان بروی حافظه سخت رایانه شماست که زمانی که از یک سایت بازدید می کنید، این بخش از حافظه بوسیله مرورگر پر می شود. تا در مواقع بعدی در حد امکان از دانلودهای اضافی جلوگیری شود.

بدین صورت برای دفعات بعدی که یک صفحه اینترنتی را باز می کنید، سرعت بارگذاری آن بیشتر می شود، علاوه بر این که پنهای باند اینترنت شما کمتر صرف گرفتن اطلاعات تکراری می گردد.

تا به حال به صفحاتی برخورد کرده اید که برای بار اول بازدید از آنها، زمان زیادی را باید منتظر بمانید؟ برای بار اول تمام اطلاعات آن صفحه باید از سرور سایت دانلود شود، به همین دلیل زمان زیادی طول خواهد کشید. ولی اگر در مواقع دیگر به همان صفحه مراجعه کنید، سرعت بارگذاری صفحه بمراتب بیشتر می شود. با این مثال بیشتر به مفهوم ذخیره گاه مرورگر پی می برید.

در مرورگرهای مختلف کیفیت پشتیبانی از قابلیت ذخیره گاه متفاوت است. به عنوان مثال در  فایرفاکس به راحتی می توانید حالت مرورگر را به Offline تغییر دهید و تمام صفحاتی را که قبلاً از آنها بازدید کرده اید را دوباره مرور کنید. بدون این که به اینترنت دسترسی داشته باشید. این نشان دهنده قوی بودن قابلیت ذخیره گاه در مرورگر فایرفاکس است که شاید کمتر مرورگری از این ویژگی با این کیفیت پشتیبانی نماید.

خوب، تا اینجا حتماً در مورد ذخیره گاه یا کش مرورگر اطلاعات خوبی بدست آوردید که با این اطلاعات تجربه بهتری از وب را می توانید از این به بعد داشته باشید.

/ 0 نظر / 25 بازدید