مقدمه ای بر صفحه کلید رایانه یا کیبورد

کار رایانه پردازش اطلاعاتی است که ما به صورت خام به آن می‌دهیم و سپس نتایج را به ما می‌دهد. پس باید وسایلی در کنار رایانه برای وارد کردن داده وجود داشته باشد. صفحه کلید یکی از این سخت‌افزارها است که برای وارد کردن داده‌های ورودی مورد استفاده واقع می‌شود. اگر بخواهیم در این زمینه مثالی بزنیم باید به برنامه Word شرکت مایکروسافت اشاره کنیم که کار این برنامه منظم و قالب دادن به نوشته‌های ما به منظور های گوناگون است. مثلا اگر بخواهیم یک صفحه متن را چاپ کنیم ابتدا باید آن را وارد این برنامه کنیم و با تنظیمات مورد نظر سپس آن را با چاپگر که خود دستگاهی خروجی است، چاپ کنیم. ولی باید چطور داده‌ها که همان متن مورد نظر ماست را باید به این برنامه رایانه ای داد، این سوالی است که جواب آن استفاده از سخت افزارهای ورودی مانند صفحه کلید است.

صفحه کلید به سبک ماشین‌های تحریر قدیمی ساخته شده است، که از یک ترکیبی از کلیدها و دکمه‌های مختلف استفاده می‌کند. این وسیله جزء مرسوم‌ترین وسیله ورودی اطلاعات است که امروزه در حال کاربرد است که همراه هر رایانه رومیزی دیده می‌شود.

cmoputer-keyboard

انواع مختلف صفحه کلید رایانه

1- صفحه کلید استاندارد : این نوع صفحه کلیدها برای رایانه‌های رومیزی کاربرد دارند و دارای قسمت‌های مختلف از دسته کلید های گوناگون هستند. که عمدتاً به 4 بخش کلید های الفبایی، کلید های تابعی، کلید های مکان نما، و کلیدهای اعداد تقسیم می‌شوند. فاصله کلیدهای حروف در این نوع صفحه کلید به دلیل نداشتن محدودیت فضا فاصله بیشتری از هم دارد، و به همین دلیل تا حدی استفاده راحت‌تری نسبت به صفحه کلید های کوچکتر دارند.

2- صفحه کلید لپ تاپی : این نوع صفحه کلید معمولاً بروی رایانه های قابل حمل و نوت‌بوک‌ها مشاهده می شود و به همین دلیل به این نام شناخته می‌شوند. در این نوع صفحه کلید فاصله بین کلید کمتر شده تا حجم کمتری را هم اشغال کند. همچنین ممکن است در این نوع صفحه کلید قسمت کلیدهای اعداد حذف شده باشد، و کلیدهای تابعی شکلی متفاوت نسبت به صفحه کلید استاندارد داشته باشد.

3- صفحه کلید های کوچک یا thumb board : این نوع صفحه کلید در مواقعی کاربرد دارد که وسیله ما فاقد صفحه کلید است یا از نظر فضا در مضیقه هستیم، پس مثلاً برای تلفن های هوشمند که می‌خواهیم داده های زیادی را وارد کنیم بهتر است از این نوع صفحه کلید استفاده شود.

/ 0 نظر / 56 بازدید