آیا فیلترشکن ها امن هستند؟

تا اینجا که صحبت ما فقط در مورد عملکرد ضعیف وزارت ارشاد و زیر مجموعه آن یعنی سازمان فیلترینگ کشور شد. اما برگردیم که طرف کاربرانی که قصد استفاده از سایت‌های فیلتر شده را دارند. آیا برای یک کاربر ایرانی دسترسی به یک سایت فیلتر شده واقعاً بسته است؟ یا فیلترشکن‌های بسیار کارآمدی هستند که به خدمت رسانی به صورت رایگان به ما ایرانی‌ها اقدام کنند! جواب معلوم است. بسیاری از کاربران از فیلترشکن‌ها و شبکه‌های مجازی بسیاری استفاده می‌کنند که به سایت‌هایی که می‌خواهند برسند.

همانطور که گفتم خود من هم تجربه دیدن آمار و ارقام بازدید یک سایت پربازدید را دارم. بیشتر افرادی که به سایت مراجعه می‌کنند، در حال استفاده از فیلترشکن هستند و این به سادگی قابل فهم است؛ و به نظر من این خیل استفاده از فیلترشکن، می‌تواند برای کاربران رایانه بسیار گران تمام شود. البته تاثیر خودش را در مدت کوتاه نمی‌گذارد. چه بسا حتی ممکن است که باعث لو رفتن اطلاعات حساس شما شود.

آیا فیلترشکن ها امن هستند؟

برای درک خطرات استفاده از فیلترشکن، می‌توان به این مورد اشاره کرد: امروزه هر کسی که بخواهد به سادگی می‌تواند یک سایت پروکسی یا فیلترشکن بسازد و اطلاعات شما را به سرقت ببرد. حتماً می‌گویید؛ چطوری؟ زمانی که شما از یک فیلترشکن استفاده می‌کنید، در حال استفاده از یک سرویس دهنده به صورت واسطه هستید. یعنی اگر مثلاً می‌خواهید یک سایت را باز کنید، این دستور را به همان سرویس‌دهنده واسط می‌دهید و سپس او، دستور شما را با نام خودش انجام می‌دهد. خوب، پس تا اینجا فهمیدیم که هر آنچه که شما می‌فرستید و دریافت می‌کنید از یک رایانه دیگر می‌گذرد. حال یک سوال ساده؛ اگر این رایانه بخواهند، نمی‌تواند اطلاعات دریافتی و ارسالی شما را کنترل کند و حتی آنها را به سرقت ببرد؟ مثلاً اگر شما با یک فیلترشکن ناامن به سایت بانکی خود بروید، مدیر سرویس‌دهنده فیلترشکن نمی‌تواند اطلاعات ورود به حساب بانکی، از جمله رمز عبور و نام کاربری شما را رویت کند؟

پاسخ این سوال‌ها تماماً مثبت است. پس شما زمانی که از یک فیلترشکن استفاده می‌کنید، باید با این ذهنیت اقدام به استفاده از آن کنید که اطلاعات شما دقیقاً از جلوی دید اشخاص دیگری رد و بدل می‌شود. البته امروزه با استفاده از نرم‌افزارهای پیشرفته اقدام به تعیین محتوای تبادلی می‌شود و کسی نیست که پشت آن رایانه بنشیند و یکی یکی مکاتبات را بررسی کند.

با همه این حرف‌ها، تا حدی که می‌توانید از فیلترشکن استفاده نکنید. طوری نباشد که از زمانی که به اینترنت متصل می‌شوید، در حال استفاده از یک فیلترشکن باشید. در ضمن این کار باعث کم شدن سرعت اینترنت شما هم می‌شود. چون مدخل‌های بین رایانه شما و سرویس‌دهنده مورد نظر را بیشتر می‌کنید. امیدواریم که این اوضاع به صورت عقلانی درست شود.

/ 0 نظر / 209 بازدید