موس یا موشواره رایانه

دو نوع اصلی موس وجود دارد: 1- نوری 2- مکانیکی
موس نوری از یک چشم الکترونیکی برای پیدا کردن مکان و موقعیت استفاده می‌کند و تمیز کردن آن ساده‌تر است. موس مکانیکی از یک غلتک برای پیدا کردن موقعیت استفاده می‌کند. معمولاً یک موس مکانیکی ارزان‌تر است، هرچند این نوع موشواره‌ها برای درست کار کردن همواره احتیاج به تمیز کردن به صورت دوره‌ای دارند.

موس یا موشواره رایانه

برای اتصال یک موشواره به رایانه دو راه می تواند وجود داشته باشد، یکی USB است و دیگری اتصال PS/2 است. هرچند شما می توانید یک موشواره بی سیم خریداری کنید که می‌تواند به هم ریختگی را بروی میز شما کاهش دهد.

جایگزین های موشواره یا موس

وسایل دیگری وجود دارند که کارکرد موس را دارند و می‌توان به جای موشواره از آنها استفاده کرد، اما ظاهر و حس متفاوتی دارند. برخی از مردم از کار کردن با جایگزین‌های موس راحتتر هستند و حتی برخی از آنها فضای کمتری را در مقابل موس بروی میز می‌گیرند. معمول‌ترین جایگزین برای موشواره عبارتند از:

  • Trackball (گوی شیار): گوی شیار که نام فارسی ترکبال است، که وسیله ای با یک جسم توپ مانند بروی آن است که به صورت آزاد به هر طرف می تواند حرکت کند. عوض اینکه شما یک وسیله مثل موس را جابجا کنید، می توانید به سادگی آن شیئ توپی را با انگشت بچرخانید تا اشاره گر موس بروی صفحه جابجا شود. برخی وسیله های قابل حمل مانند موبایل نوع کوچک این نوع ابزار را دارند که با انگشت شست کنترل می‌شوند.
  • Touchpad (صفحه لمسی): این نوع وسیله هم یک جایگزین برای موشواره است که موسوم به صفحه‌ای حساس به حرکات انگشت دست شماست. که با آن مانند یک موشواره برای کنترل اشاره گر با حرکت دادن دست بروی آن صفحه می توان عمل کرد. از این نوع ابزار در رایانه های قابل حمل امروزی در سطح وسیعی استفاده می شود و شما می‌توانید این نوع را بروی هر لپ‌تاپی ببینید.

laptop_touchpad

/ 0 نظر / 46 بازدید