مقدمه ای بر امنیت رایانه شخصی

اما آنها تنها درصدد بدست آوردن اطلاعات مربوط به منافع مالی نیستند. از این رو، متجاوزین منابع رایانه شما را، به عنوان مثال فضای حافظه سخت، پردازنده رایانه و اتصال اینترنت شما را هم می‌خواهند. آنها از این منابع برای حمله به رایانه‌های دیگر بروی شبکه اینترنت استفاده می‌کنند. حقیقت زمانی که فرد نفوذگر از تعداد زیادی رایانه برای حمله استفاده می‌کند، تعیین اینکه این حملات از چه نقطه ای روی می‌دهد، کاری سخت است، و اگر نفوذگر را نتوان پیدا کرد، آنها را نمی‌توان متوقف و در نتیجه تعقیب قانونی کرد.

چرا متجاوزان توجه ویژه‌ای به رایانه‌های خانگی دارند؟ رایانه‌های خانگی غالباً خیلی امن نیستند و به راحتی سد دفاعی آنها شکسته می‌شود. زمانی که با یک اتصال اینترنتی پر سرعت تلفیق می‌شوند که همیشه هم متصل است، نفوذگرها سریعاً می‌توانند رایانه خانگی را پیدا کرده و به آن حمله کنند. هنگامی هم که نفوذگرها به رایانه های متصل به اینترنت، چه با اتصال دایل آپ و چه سرعت بالا، حمله می‌کنند، این همان هدف مطلوب آنها است.

مقدمه ای بر امنیت رایانه شخصی

اهمیتی ندارد که یک رایانه خانگی چطور به اینترنت متصل شده است، حملات نفوذگران اغلب موفقیت آمیز است. بسیاری از صاحبان رایانه های خانگی، درکی از احساس نیاز در زمینه توجه به امنیت رایانه ندارند. همانطور که شما برای داشتن بیمه در زمان رانندگی مسئول هستید، شما نیاز دارید که برای امنیت رایانه شخصی هم پاسخگو باشید. این نوشته روشن می‌سازد که قسمت‌های عمده اینترنت چطور کار می‌کند و سپس وظایفی را که شما می‌توانید برای بهبود امنیت رایانه خانگی خود انجام دهید را توضیح می‌دهد. هدف کوتاه کردن دست نفوذگران و برنامه های آنها از سیستم شما است.

چطور متجاوزان به رایانه شما نفوذ می‌کنند؟ در بسیاری از موارد آنها برای شما نامه‌ای حاوی ویروس می‌فرستند. خواندن آن نامه ویروس را فعال می‌کند، و یک روزنه برای نفوذگر، که بتواند وارد شده یا به رایانه شما دسترسی داشته باشد، می‌سازد. در موارد دیگر آنها از مزیت عیب یا ضعف در یکی از برنامه‌های رایانه شما استفاده کرده (آسیب پذیری) و دسترسی به رایانه را بدست می‌آورند.

زمانی که آنها به رایانه شما راه یافتند، یک برنامه جدیدی را نصب می‌کنند که به آنها اجازه دسترسی به رایانه شما را می‌دهد، حتی بعد از اینکه شما آن حفره امنیتی را ترمیم کردید. این برنامه‌ها را اصولاً "درب پشتی" (backdoors) می‌نامند. این درب‌های پشتی معمولاً به صورت زیرکانه پنهان می‌شوند، به طوری که در زمان اجرای دیگر برنامه ها با آنها ترکیب می‌شوند.

فارغ از اینکه سیستم عامل شما چیست، موضوعات امنیتی، تقریباً مشابه هم هستند. نکته کلیدی، درک مشکلات مربوط به مسائل امنیتی است که شما نیاز دارید در مورد آنها بدانید و رفع کنید.

/ 0 نظر / 20 بازدید