یک برنامه کاربردی چیست؟

در لاتین این کلمه یعنی Application گاهی اوقات به صورت App هم دیده می‌شود، مخصوصاً برای برنامه های کوچک ساده‌ای که می توان آنها را به رایگان دانلود نمود. تعداد بسیار برنامه کاربردی برای تلفن‌های همراه و همچنین حتی برای تلویزیون‌های جدید وجود دارد.

برنامه کاربردی چیست؟

انواع برنامه های کاربردی رایانه های رومیزی

تعداد بسیار زیادی برنامه کاربردی برای رایانه های رومیزی و دیگر پلتفرم‌ها ساخته شده است که آنها را می توان در دسته بندی های گوناگون جای داد. برخی از آنها مانند Microsoft Word حرفه‌ای هستند، در حالی که برخی دیگر فقط وظایفی ساده و معدود را انجام می دهند، مانند ابزارک‌های ویندوز. در زیر به انواع کمی از برنامه‌های کاربردی که ممکن است شما از آنها استفاده کنید، اشاره می‌کنیم.

پردازشگر متن : یک پردازشگر متن به شما این اجازه را می‌دهد که یک نامه بنویسید، یک آگهی آماده کنید و انواع دیگری از اسناد را در این نوع برنامه ها بسازید. از شناخته شده ترین برنامه ویرایشگر متن می‌توان به Microsoft Word اشاره کرد.

برنامه های مالی : برنامه های کاربردی مربوط به امور مالی شخصی، از قبیل برنامه Quicken به شما اجازه می دهد، درامد، هزینه و بودجه های خود را دنبال کنید و کارهای دیگری را هم انجام دهید. بسیاری از این برنامه ها به طور خودکار با منابع مالی مانند بانک‌ها در ارتباط هستند، پس شما نیاز ندارید که به صورت دستی این اطلاعات را به برنامه مالی خود بدهید.

مرورگر های وب : یک مرورگر وب ابزاری است که شما برای دسترسی به اینترنت از آن استفاده می‌کنید. بسیاری از سیستم عامل ها از ابتدایی که نصب می‌شوند یک مرورگر به صورت پیش فرض بر روی خود دارند، ولی در هر صورت می‌توانید خود یک مرورگر دیگر نصب کنید و از آن استفاده کنید. مثلاً در ویندوز شما مرورگر Internet Explorer را می‌بینید که در حال حاضر جایگزین‌های بهتری را می‌توان برای آن پیدا کرد. مثال‌هایی از مرورگرهای معروف دیگر Firefox, Google Chrome,  و Safari هستند.

بازی‌ها : تعداد بسیار زیادی بازی وجود دارد که شما می‌توانید آنها را بروی رایانه خود نصب کنید. محدوده آنها از یک بازی ساده شروع می‌شود و به بازی های اکشن و سنگین ختم می‌شود، ولی در کل بازی‌های اکشن سنگین به رایانه‌های قدرتمندی نیاز دارند، بنابراین شاید آنها بروی رایانه های قدیمی کار نکنند.

برنامه های چندرسانه ای : اگر شما یک فایل برای گوش کردن، یا یک فیلم برای دیدن دارید که یا از اینترنت دانلود کردید یا از جای دیگر بدست آورده‌اید، در اینجا شما به یک برنامه پخش کنند موسوم به برنامه چندرسانه‌ای احتیاج دارید. در سیستم عامل ویندوز Windows Media Player مرسوم‌ترین برنامه چندرسانه‌ای است.

ابزارک ها : برنامه‌های کوچکی هستند که بروی میز کار سیستم عامل ویندوز نصب می‌شوند و وظیفه های خاصی را برای شما انجام می دهند. تعداد مختلفی از ابزارک وجود دارد، و متداول ترین آنها شامل تقویم، نقشه، سرتیتر اخبار و آب و هوا می‌باشند.

/ 0 نظر / 232 بازدید