معرفی سیستم عامل مایکروسافت ویندوز

در بیشتر رایانه‌های امروزی، سیستم عاملی که بروی آن به صورت پیش فرض نصب است همین ویندوز است، و همین یکی از دلایل مرسوم‌ترین سیستم عامل جهان شدن می‌تواند باشد. یعنی به دلایل در دسترس بودن و همکاری شرکت‌های تولید کننده رایانه با شرکت مایکروسافت محبوبیت این سیستم به طوری تضمین شده است.

هر کدام از نسخه‌های ویندوز را خریداری کنید، باز خود دارای انواع مختلفی است. البته این مشمول کسانی می‌شود که برای تهیه سیستم‌عامل هزینه آن را پرداخت می‌کنند، که معمولاً در ایران این موضوع وجود ندارد و سیستم عامل ها و کلاً نرم افزارهایی که ما از آنها استفاده می‌کنیم همگی نسخه دستکاری شده و نه اصل هستند. پس وقتی که می‌خواهید مثلاً ویندوز 7 را نصب کنید با انواع آن یعنی Home Premium، Professional و Ultimate باید آشنایی داشته باشید. که به ترتیبی که گفته شده قابلیت‌های آن افزایش می‌یابد و مسلماً اگر نسخۀ خانگی آن را خریداری کنید هزینه کمتری نسبت به نسخه حرفه‌ای از شما اخذ می‌گردد؛ و به همین ترتیب نسخه فوق حرفه‌ای آن یعنی Ultimate، دارای یک سری ویژگی‌هایی است که در نسخه‌های دیگر گنجانده نشده است، یا اجازه استفاده آن داده نشده است. ولی به طور مختص برای ما ایرانی‌ها بیشتر نوع فوق پیشرفته در دسترس است و با هزینه‌ای کمتر از شاید 2000 تومان یا حتی مجانی قابل دریافت است. ولی باید بدانید که قیمت این سیستم عامل از اینها خیلی بیشتر است. در هر صورت اگر می‌خواهید به یک سیستم عامل دیگر مهاجرت کنید انتخاب‌های دیگری هم وجود دارد که در نوشته‌های دیگر در مورد آنها به طور مفصل توضیح داده می‌شود.

در شکل زیر هم شمایی از محیط سیستم عامل ویندوز را مشاهده می‌کنید که در نسخه جدید آن یعنی ویندوز7، با ظاهری کاملا جذاب طراحی شده است.

معرفی سیستم عامل مایکروسافت ویندوز

لازم به ذکر است که در حال حاضر نسخه جدید ویندوز هم وارد بازار شده است، که به نام ویندوز 8 شناخته می‌شود. در این نسخه، تغییرات بسیار عمده‌ای در ویندوز بوجود آمده است و بسیاری از امکانات آن به ظاهر حذف شده است، ولی اینطور نیست؛ بلکه در جایی دیگر قرار گرفته است.

/ 0 نظر / 13 بازدید