اینترنت چیست؟

این شبکه که به شبکه تار عنکبوتی جهانی معروف است (WEB) یک رایانه را به دورترین گوشه دیگر آن متصل می‌کند.

اینترنت چیست؟

خودتان را به هر تعریف خاصی در این زمینه محدود نکنید. اینترنت می‌تواند به عنوان شیوه ای بی سیم یا با سیم از ارتباطات تعریف شود، که یکی می‌تواند اطلاعات را دریافت کند یا انتقال دهد که این می‌تواند برای عملیات های تکی یا چندتایی مورد استفاده قرار گیرد.

اینترنت چیست

تاریخچه

این ابزار حیرت آور تاریخچه ای دارد که ریشه‌اش را در سناریو جنگ سرد نگه می‌دارد. یک نیازی حس شد برای ارتباط بین دانشگاه های معروف ایالات متحده به طوری که آنها بتوانند منابع اطلاعاتی را بدون تاخیر زمان به اشتراک بگذارند. این کوشش نتیجه اش پروژه ای به نام ARPA بود که در اواخر دهه 1950 درست پس از اینکه روسیه در زمینه هوا فضا ترقی کرده بود، شکل گرفت. پس از اینکه پروژه آرپا در سال 1969 به موفقیت رسید، متخصصین اشتیاقی نداشتند که بدانند چطور این ابزار می‌تواند یک عامل بالقوه داشته باشد. در سال 1971 Ray Tomlinson یک سیستمی برای ارسال نامه الکترونیکی ساخت. این مرحله بزرگی در ساختن یک شاهراه عظیم برای دسترسی به رایانه های راه دور مانند Telnet بود.

در تمام این مدت در موسسات تحقیقاتی برگزیده، کارهای تحقیقاتی شدیداً بروی کاغذ انجام می‌شد. از دادن یک آدرس به هر رایانه تا تنظیمات قواعد هر چیزی به وسیله قلم و کاغذ انجام می‌شد. در سال 1973 برای  TCP/IP و سرویس Ethernet  تمهیداتی دیده شد. در انتهای دهه 1970 گروه یوزنت یک رویه ای را در نظر گرفتند. دهه 80 که شروع شد، شرکت IBM با رایانه های خود که شامل پردازنده های 8088 وارد صحنه شد، که به طور وسیعی توسط دانشجویان و دانشگاه‌ها برای حل کردن راه حل های محاسباتی مورد استفاده قرار گرفت. در سال 1982 عوامل دفاع TCP/IP را اجباری ساختند و اصطلاح اینترنت ابداع شد. سرویس‌های دامنه در سال 1984 از راه رسید که از این گذشته اینترنت از آغاز آنها نشان گذاری شده است. همانطور که اینترنت با یک دوره نهان که تقریبا 2.5 دهه طول کشید کار خود را شروع کرد، جهان اولین اشکال در این شبکه را که جزء استراتژی پیش بینی شده نبود را مشاهده کرد. یک کرم اینترنتی، یا زنگار رایانه ها در سال 1988 و حمله ای کرد و بیش از 10% سیستم‌های رایانه‌ای را در سرتاسر جهان از کار انداخت. درحالی که بیشتری محققین این اتفاق را به عنوان یک فرصتی برای ترقی محاسبات می‌پنداشتند، ولی اینترنت هنوز در مرحله نوجوانی بود، در واقع یک تعدادی از شرکت‌های رایانه ای از خودشان در مورد تشریح هسته این کرم اظهار تمایل کردند که نتیجه آن تشکیل CERT بود، تیمی برای رهایی بخشی اورژانسی رایانه‌ها. طولی نکشید که بعد از اینکه جهان کرم رایانه ای را تجربه کرد، شبکه جهانی وب (World Wide Web) پا به عرصه وجود گذاشت. شبکه جهانی وب که بوسیله Tim Berners-Lee کشف شد، طولی نکشید که به عنوان یک سرویس برای اتصال اسناد در سایت‌ها با استفاده از پیوندها شد.

بواسطه مجال دهه 90، فروش رایانه های به بیش از 40 میلیون رسید، و آنتی‌ویروس‌ها از قبل شروع به کار کرده بودند. همچنین رابط کاربری گرافیکی برنامه های تکامل یافته بود. اولین جستجوی اینترنتی بوسیله Archie برای شروعی جدید در محاسبات رایانه‌ای، شناخته شده است. دسته بندی سایت‌ها بیشتر در مرحله پویا به عنوان یک هدف تجاری سازی قرار داشت و سایت های پست الکترونیک هم روز به روز پیش می‌رفتند. در همین دوره بود که کلمه اسپم یا Span ابداع شد که به ایمیل ها جعلی یا ناخواسته اشاره داشت. در سال 1992 مرورگر اینترنتی به نام Mosaic یا موزاییک پا به عرصه وجود گذاشت. یکی از مرسوم تری مرورگر های اینترنتی بنام Netscape Navigator در آغاز سال 1994 که نهایتاً با اینترنت اکسپلورر مایکروسافت رقابت می‌کرد، ساخته شد. بواسطه همین دوره ثبت‌نام‌های دامنه برای تشریحی شدن شروع شد و تجاری شد. به طور خلاصه هیاهوی اینترنت شروع شد.

/ 0 نظر / 67 بازدید