بلوتوث مودم چیست؟

اول از هم به تعریف دو اصطلاح می پردازیم که به شما در درک کاملی از بلوتوث مودم بسیار کمک می کند:

بلوتوث چیست؟

برای این که تعریفی از بلوتوث داشته باشیم، نگاهی به گوشی خود بیاندازید. خواهید دید که قابلیتی دارد که با استفاده از آن می توانید با بهره بردن از امواج، داده و اطلاعات بین دستگاه های مختلف جابجا کنید. به این فناوری بلوتوث گفته می شود که چندان عجیب و قریب نیست. پس حتماً تا به حال با این فناوری کار کرده اید و چیزی جدیدی نیست.

خود بلوتوث یک سخت افزار است که درون هر دستگاهی که می‌خواهد از این  فناوری استفاده کند، وجود دارد. مثلاً گوشی شما اگر از این قابلیت پشتیبانی می‌کند، دارای یک سخت افزار کوچک درون آن است که با استفاده از نرم افزاری که بروی آن نصب شده است، اجازه استفاده از بلوتوث را به شما می‌دهد.

اما خیلی از دستگاه‌ها فاقد این سخت افزار داخلی هستند. پس ما باید یک دستگاه خارجی دیگر گرفته که به آن بلوتوپ می‌گویند و زمانی که به آن دستگاه، مانند یک رایانه فاقد بلوتوث، آن را متصل می‌کنید، حال می‌توانید از طریق امواج به انتقال اطلاعات بپردازید. فکر کنم تا اینجا به مفهوم کاملی از بلوتوث رسیده‌اید.

مودم چیست؟

و اما مودم چیست؟ مودم هم یک سخت افزار است که به ما اجازه می‌دهد از اینترنت استفاده کنیم. اطلاعاتی که بین رایانه ها در شبکه جهانی اینترنت رد و بدل می شود، لزوماً به شکل استاندارد آن نیستند و باید همیشه به یک شکل درآیند. برای اینکه این اطلاعات را به یک شکل درآوریم و رایانه شما بتواند از آنها استفاده کند، ملزم به استفاده از یک دستگاه به نام مودم هستید. بیشتر رایانه های رومیزی درون خود، یعنی زمانی که آن را خریداری کرده اید، یک عدد مودم دایل آپ دارد که اجازه دسترسی به اینترنت از طریق خط تلفن را میدهد. ولی اگر خواسته باشید از اینترنت مثلاً ADSL استفاده کنید، باید مودم مخصوص آن را بخرید که معمولاً هم خارجی است. یعنی خارج از رایانه شما نصب می‌شود.

پس تا اینجا هم به مفهوم مودم پی بردید و دانستیم که اگر خواسته باشید از اینترنت استفاده کنید، باید حتماً یک عدد از این سخت افزار یا دستگاه را کنار یا درون رایانه خود داشته باشید.

و حال بلوتوث مودم ؟

حال اگر یک دستگاه داشته باشیم که هم دارای بلوتوث و هم مودم باشد، به آن بلوتوث مودم می‌گویند. به همین سادگی! اما این قابلیت ها روی هم کیفیت کار را بالا می برند. یعنی شما با استفاده از این دستگاه هم می‌توانید از طریق بلوتوث فایل جابجا کنید و هم می توانید به اینترنت متصل شوید. اما متصل شدن شما به اینترنت می تواند به صورت بی‌سیم باشد؛ و این یکی از قابلیت های مهمی است که این دستگاه دارد.

خوب، تا اینجا به این موضوعات که هم می‌توانیم با این دستگاه فایل بین رایانه‌های مختلف که حاوی بلوتوث نیستند، جابجا کنیم، و هم می‌توان به اینترنت متصل شد، کاری نداریم به سراغ اصل مطلب می رویم که با استفاده از این دستگاه، می‌توان کارهای دیگری هم انجام داد که در ادامه ذکر می‌شود.

حال فرض کنید که دارای یک لپ تاپ هستید که فاقد مودم و بلوتوث است. اینجا کاری که می‌خواهید انجام دهید، رفتن به یک مسافرت است. در حالی که کارهای رایانه‌ای شما بی داد می‌کند و اینترنت را می‌خواهید در هر کجا داشته باشید؛ به نظر شما باید چکار کرد؟

در اینجا بهترین کار استفاده از یک بلوتوث مودم همراه است که با استفاده از آن می‌توانید اینترنت یک سیم کارت را که از اینترنت همراه پشتیبانی می‌کند، به رایانه لپ تاپ خود بیاورید و از آن در همه جا استفاده کنید. پس یک سیم کارت ایرانسل یا همراه اول یا رایتل را در بلوتوث مودم خود قرار داده، و آن را به لپ تاپ خود متصل می کنید، و از اینترنت همراه سیم کارت خود لذت می‌برید.

حال شاید از خودتان بپرسید که هزینه این کار چقدر می‌شود؟ دقت کنید که روز به روز هزینه استفاده از فناوری های پیشرفته در کشورمان پایین می‌آید. ولی در هر صورت کاملاً به صرفه است. شما یک سیم کارت می‌خرید که قیمت آن 5 هزار تومان است. آن را با کد مخصوصی که برای اینترنت همراه یا EDGE است به مبلغ فقط 10000 تومان شارژ می‌کنید و سپس از حجم اینترنتی معادل 2 گیگ در ماه استفاده می‌کنید. این نوع تعرفه مخصوص سیم کارتهای ایرانسل است. دیگر اپراتورها هم برای خود یک همچین تعرفه‌ای دارند که کاملاً به صرفه است. پس شما با پرداخت ده هزار تومان، توانستید اینترنت 2 گیگی خود را در همه جا داشته باشید. قابل ذکر است که سرعت این نوع اینترنت کاملاً قابل توجه و چند برابر اینترنت دایل آپ است که اعصاب آدم را خورد می‌کند. در حالی که در کنار ان هم می‌توانید از بلوتوث آن هم استفاده کنید.

پس اگر توجیه شدید که استفاده از اینگونه اینترنت کاملاً به صرفه است، شاید  خواسته باشید یک عدد از این دستگاه ها را خریداری نمایید که با کلیک بروی عکس زیر، ما به شما یک نمونه از این مودم بلوتوث‌ها را معرفی و سپس پیشنهاد برای خرید می‌کنیم. امیدوارم که این مقاله به درد تان خورده باشد. ما را هم از نظرات خود محروم نفرمایید.

/ 0 نظر / 82 بازدید