ابزارک network meter ویندوز، برای دیدبانی از میزان ورودی و خروجی اینترنت

اگر از اینترنتی استفاده می‌کنید که مقدار دانلود و آپلود آن برای شما مهم است، باید بدانید که کنترل میزان ترافیک بین رایانه شما و اینترنت برایتان باید بسیار مهم باشد. مثلا اگر اینترنت به حساب پرسرعت ADSL دارید، اگر کنترلی روی این مقوله نداشته باشید می بینید که ترافیک ماهیانه شما تمام شده و در حقیقت نمی دانید که چطور از آن استفاده کرده اید. اینجاست که اگر به صورت دائمی زمانی که به اینترنت متصل می شوید یک نیم نگاهی هم به میزان داده های ورودی و خروجی بیاندازید بسیار مفید خواهد بود. و برای این کار باید دائماً پنجره اتصال به اینترنت را باز کنید و ترافیک خود را بررسی کنید. این کار اندکی پس از مدتی خسته کننده می شود و شما را خسته می‌کند.

ابزارک network meter ویندوز، برای دیدبانی از میزان ورودی و خروجی اینترنت

ولی این ابزارک در این زمینه به کمک شما می آید و برای شما یک راه میانبر و کاربردی تر درست می‌کند. این راه میانبر همان ابزارکی است که در این نوشته قصد معرفی کردن آن را دارم. این ابزارک با استفاده از یک گراف بصری به شما میزان ورودی و خروجی داده ها را از اینترنت نشان می‌دهد. شما فقط کافی است که یک نگاه به آن بیاندازید تا حساب کار دستتان بیاید.

در بالای این ابزارک به شما حتی آی پی شما را نشان می دهد تا از IP خود مطلع شوید. حتی می‌توانید با کلیک کردن بروی Copy آن را کپی کرده و در قسمت هایی که لازم است از آن بهره ببرید.

ابزارک Network Meter احتمالاً بهترین وسیله برای کنترل کردن اطلاعات مربوط به شبکه های بی‌سیم و سیمی است. اطلاعاتی که این ابزارک با یک نگاه به شما نشان می‌دهد، IP خارجی، IP داخلی، SSID، پهنای باند مصرفی در آن لحظه، پهنای باند مصرفی در کل، و کیفیت سیگنال‌دهی شبکه‌های بی‌سیم می باشد.

با این ابزارک و با لینکی که در قسمت بالای آن به شما داده می شود می توانید سرعت اینترنت خود را هم مستقیما بررسی کنید. برای اینکار بروی Speed Test کلیک کنید تا سرعت اینترنت شما سنجیده شود.

همانطور که گفته شد این ابزارک هم از شبکه‌های بی سیم پشتیبانی می‌کند و هم از شبکه‌های کابلی. برای تغییر بین این دو وضعیت شما باید یکی از این خواص را برای ابزارک انتخاب کنید. برای این کار باید بروی علامت آچار کنار ابزارک مربوطه که نشانگر پنجره تنظیمات آن است کلیک کنید. یک پنجره باز می‌شود که از قسمت Options شما باید Network Type که معنای نوع شبکه را تعیین کنید. اگر Wireless Network را انتخاب کنید حالت شبکه بی سیم فعال می‌شود. اگر شما از اینترنت Adsl از حالت کابلی آن استفاده می‌کنید از این قسمت Wired Network را انتخاب کنید.

این ابزارک برای سفارشی کردن محیط خود دارای تعداد زیادی تنظیم دیگر است که به اختصار خدمت شما عرض می‌کنم. اول از همه باید بدانید که پنجره تنظیمات این ابزارک دارای 4 سربرگ است. Options, Display, Color, About نام چهار سربرگ این قسمت است. از بخش Options شما به تنظیمات اساسی پایه ای ابزارک دسترسی دارید. مثلا همین نوع شبکه را که گفته شد باید از این قسمت تعیین کنید. این از مهمترین تنظیمات این ابزارک است که برای کار کردن بهتر با آن بهتر است اول این را تنظیم کنید. در این قسمت تنظیمات دیگری را هم می‌توانید انجام دهید. مثلا می‌توانید سیستم‌هایی که مبادرت به امتحان سرعت اینترنت و آی پی شما می‌کنند را تغییر دهید. یا می‌توانید زمان تازه سازی گراف میزان تبادلات با اینترنت را تغییر دهید. و می‌توانید حتی کل پهنای باند مصرفی را مخفی و یا ظاهر کنید که لازم به توضیح تک تک نیست. ولی می‌توانید با تغییراتی که در آنها ایجاد می کنید و آن را ذخیره می کنید نتیجه را درک کنید که این کار بهترین راه برای یادگیری است.

در سربرگ دوم یعنی Display شما با تنظیمات نمای ابزارک سرو کار دارید. اندازه آن را می‌توانید تعیین کنید، سبک آن را می‌توانید عوض کنید، واحد اندازه‌گیری را می‌توانید تنظیم کنید.

در سربرگ Color هم رنگ موجود هر قسمت را با توجه به سلیقه خود تعیین کنید مثلاً اگر بروی جعبه رنگ روبروی Title کلیک کنید می‌توانید رنگ عنوان ابزارک را تغییر داده و از چینش رنگی خود لذت ببرید.

About هم که معمولاً در هر برنامه نرم افزاری موجود است، برای معرفی ویژگی‌های آن برنامه تعبیه شده است که می‌توانید آن را بخوانید، البته اگر زبان انگلیسی خوبی دارید.

/ 0 نظر / 64 بازدید