ابزارک CPU Meter Gadget - نمایش عملکرد پردازنده رایانه

اگر به سلامت و کارکرد سیستم خود اهمیت می‌دهید باید به اعدادی که این ابزارک در رابطه با کارکرد این دو قسمت مهم سیستم، به شما نشان می‌دهد، حساس باشید. این اعداد به درصد بیان می‌شود یعنی وقتی که در زیر سی پی یو عدد 12% را زده است باید بدانید که در حال حاضر رایانه شما از 12% قابلیت پردازنده در حال استفاده است. که اگر این عدد در بیشتر مواقع عدد نزدیک به 100 را نشان بدهد این بدین معنی خواهد بود که امکان صدمه دیدن رایانه وجود دارد و معمولاً هم زمانی به عدد 100 نزدیک می‌شود که رایانه در حال انجام کارها و محاسبات سنگین است. در برخی مواقع مانند پردازش کردن یک فیلم چند ساعته می‌تواند فشار زیادی را به پردازنده رایانه وارد کند که شما به عنوان کاربر رایانه باید به این موضوع آگاه باشید.

cpu-meter-gadget

معمولاً پردازنده‌هایی که ساخته می‌شوند، برای کار در شرایط سخت هم آزمایش می‌شوند و آزمون خود را پس می‌دهند که اجازه ورود به بازار به آنها داده می‌شود. به همین دلیل اگر رایانه به معنای واقعی در حال کار مفید است و عدد زیر CPU بالاست زیاد نباید نگران بود. ولی در برخی شرایط رایانه کار زیادی انجام نمی‌دهد که عقربه پردازشگر رقم زیادی را نشان می‌دهد. در این مواقع احتمال فعالیت بدافزارها برای تخریب رایانه و فایل ها و داده‌های شما وجود دارد که این مورد چندان خوب نیست. بلکه باعث صدمه دیدن داده‌های شما و شاید هم سخت‌افزار شما شود.

عقربۀ کوچک هم که در سمت راست واقع است، مربوط به کارکرد حافظه اصلی رایانه موسوم به RAM است. این حافظه کار میزبانی فایل های برنامه‌های در حال اجرا را دارد. پس اگر در آن واحد تعداد زیادی از برنامه را بروی رایانه باز کردید باید انتظار داشت که این عقربه عدد بالایی را نشان دهد و این بسته به میزان حافظه اصلی سیستم شما متغیر است.

این ابزارک تنظیمات خاصی ندارد ولی اگر بروی فلش موجود در سمت راست آن کلیک کنید می‌توانید حالت بزرگ شده آن را مشاهده کنید. این ابزارک احتیاج به نصب بروی ویندوز7 ندارد، چرا که به صورت پیش فرض تعدادی ابزارک از همان اول بروی ویندوز هفت نصب است که این ابزارک هم جزء آنهاست. ولی نمایشگرهای CPU و RAM پیشرفته‌تری وجود دارد که در نوشته‌های دیگر به آنها اشاره می‌کنیم.

/ 0 نظر / 94 بازدید