مرورگر چیست و پرکاربردترین آنها کدامند؟

مرورگر از واژه انگلیسی Explorer به معنای اکتشاف گر گرفته شده است و به نرم افزار هایی گفته می‌شود که شما بروی رایانه نصب می‌کنید تا بتوانید با آن وارد سایت‌های مختلف شده و صفحات آن را مشاهده کنید. البته امروزه مرورگرها خیلی پیشرفته شده اند و کارهای حرفه‌ای تری را برای شما کاربر اینترنت انجام می‌دهند.

مرورگرها را برای راحتی دسترسی شما به اطلاعات موجود در اینترنت می‌سازند. مرورگر ها معمولاً رایگان هستند زیرا منافعی برای تولید کنندگان آن ها دارد که می‌توانند این نوع برنامه را به رایگان در دسترس کاربران اینترنت قرار دهند.

برای این که ذهن شما با این مقوله آشنا شود، یک نمونه از مرورگری که در حال حاضر از آن بسیار استفاده می‌شود را نام می برم. Internet Explorer نام مرورگری است که از طرف شرکت مایکروسافت توسعه داده می‌شود و به صورت پیش فرض روی سیستم عامل های ویندوز نصب است. یعنی وقتی که شما یک ویندوز را روی رایانه نصب می کنید معمولاً فقط همین برنامه را برای دسترسی به اینترنت می‌شناسید، حال آنکه برنامه های مرورگر بسیار پیشرفته تری وجود دارند که شما برای راحتی در استفاده و بسیاری از مزایای دیگر باید آنها را هم تجربه کنید.

مرورگر اینترنت اکسپلورر

ولی امروزه مرورگر اینترنت اکسپلورر دیگر یک مرورگر مدرن شناخته نمی‌شود، چون برنامه‌های بسیار کاراتری به بازار آمده اند که بازار این مرورگر را کِساد کرده‌اند. از آن جمله این مرورگرها می‌توان به Firefox اشاره کرد. این مرورگر جای خود را در میان تمامی کاربران خود به خوبی باز کرده است و قابلیت های آن شاید در کمتر مرورگری پیدا شود. یکی از این وِیژگی‌ها سرعت بسیار بالای آن است به طوری که اگر تا به حال از اینترنت اکسپلورر استفاده می‌کردید، و حال به فایرفاکس مهاجرت کنید متوجه عرایض بنده می‌شوید و خودتان درک می‌کنید.

مرورگر فایرفاکس

یکی از مرورگر های دیگری که به سرعت درحال باز کردن جایگاه خود است، مرورگر Chrome شرکت گوگل است. این مرورگر به دلیل امکاناتی که در ساده‌ترین حالت به کاربر خود هدیه کرده است به سرعت در حال رشد است. این مرورگر را می‌توانید به رایگان از سایت گوگل کروم دانلود کنید.

مرورگر کروم

از مرورگر های دیگر هم می توان به Opera اشاره نمود که جزئی از مرورگرهای نوین محسوب می‌شود ولی جایگاه مرورگرهای مذکور را ندارد. ولی در هر حالت از IE به مراتب افضل است. این مرورگر را هم می‌توانید از سایت سازنده دانلود کنید.

مرورگر اپرا

/ 0 نظر / 115 بازدید