DropBox سرویس ابری میزبانی فایل های شما

برای روشن شدن موضوع بهتر است یک داستان را بیان کنیم؛ فرض کنید که سندی را بروی رایانه‌ی رومیزی خود دارید که حال که در حال کار کردن با لپ تاپ در خارج از منزل هستید، به آن نیاز دارید. در زمانی دیگر هم لازم است که آن سند را بروی گوشی هوشمند خود باز کرده و به فردی نشان دهید. در اینجا بهترین کاری که به فکرتان می‌رسد چیست؟ طبیعتاً این است که آن سند را بوسیله یک کابل یا از طریق ارتباط بیسیم به دستگاه‌های مختلف وارد کرده و از آن استفاده کنید. اما آیا همیشه این کار ساده و امکان پذیر است؟ اگر الان در حال حاضر به رایانه‌ی رومیزی خود دسترسی نداشته باشید، باید چکار کنید؟

DropBox مشکل شما را حل کرده است. فضای دو گیگابایتی که این سایت در اختیار شما قرار می‌دهد، این اجازه را به شما می‌دهد که یک سند یا هر نوع پرونده‌ی دیگر را با استفاده از یکی از دستگاه‌های متصل به حساب دراپ باکس خود بروی سرویس دهنده‌های ابری این شرکت قرار داده، و از آن به بعد با استفاده از تمام دستگاه‌هایی که به آن حساب متصل است، و مخصوص شماست، قابل استفاده باشد.

برای این منظور، بسته به نوع دستگاه خود، باید نرم افزاری را بروی گوشی هوشمند یا تبلت یا رایانه‌ی خود نصب کنید و به سادگی هر فایلی را که خواستید بروی نمادی که در صفحه‌ی میز کار شما ساخته می‌شود، بکشید و بیاندازید. اگر به اینترنت دسترسی داشته باشید، به سادگی خواهید دید که بسته به اندازه‌ی پرونده‌ی مورد نظر، زمانی طول خواهد کشید که کار بارگذاری برای در دسترس بودن در همه جا تمام شود.

حالا زمانی که با مثلاً گوشی خود به حساب دراب باکس خود مراجعه می‌کنید، آن فایل را می‌توانید مشاهده کنید و از آن استفاده کنید. البته به شرطی که به اینترنت و حساب دراپ باکس خود متصل باشید.

از دیگر مزایای استفاده از این سرویس این است که فایل‌های شما در اصل از صدمه دیدن در امان هستند. به دلیل این که این شرکت از سرورهای بسیار قدرتمندی استفاده می‌کند، باید دانست که بی شک اطلاعات شما در امان خواهد ماند. ولی اگر اطلاعات شما مثلاً بروی حافظه‌ی سخت رایانه شما قرار داشته باشد، احتمال صدمه دیدن بدون بازگرداندن بسیار بالاست.

از این سرویس هم می‌توان به عنوان یک فضای پشتیبان برای هر نوع سامانه‌ای استفاده کرد. مثلاً اگر سایتی دارید که نیاز به گرفتن یک نسخه‌ی پشتیبان دارد تا در مواقع ضروری از ان استفاده کنید، DropBox این کار را هم برای شما انجام می‌دهد و از اطلاعات شما نسخه‌ی پشتیبان نگهداری می‌کند.

نسخه‌ی رایگان DropBox برای همگان میزان حجم 2 گیگابایت را در نظر گرفته است که برای خیلی از افراد کافی به نظر می‌رسد. اما برای افرادی که می‌خواهد از امکانات این سایت به صورت حرفه‌ای تر استفاده کنند، می‌توانند یکی از حساب‌های پیشرفته یا تجاری این سایت را خریداری کنند و از حجم بیشتری برای نگهداری داده‌های خود برخوردار شود.

البته از مهمترین امکانات برای استفاده از این سرویس این است که شما دسترسی پر سرعت و با پهنای باند بالا به اینترنت داشته باشید که از آنجایی که ما در ایران با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنیم، شاید برای خیلی از افراد استفاده از DropBox مقرون به صرفه نباشد و فقط بتوانند چند سند با حجم پایین را بین دستگاه‌های خود به اشتراک بگذارند. برای این کار باید نرم‌افزارهای هر دستگاه را با رفتن به صفحه‌ی اصلی این سایت دریافت کرده و بروی گوشی، لپ تاپ، رایانه رومیزی و … خود نصب نمایید.

برای ثبت نام در DropBox هم کافی است که اینجا یا بروی عکس زیر کلیک کرده و به صفحه‌ی ثبت نام هدایت شوید.

صفحه ثبت نام در سایت Dropbox

در این صفحه، شما باید نام خود را در بخش First name، و نام خانوادگی خود را در قسمت Last name وارد کنید. لازم نیست که نام حقیقی شما باشد. می‌توانید از یک نام مستعار استفاده کنید که این کار بهتر است. در بخش Email هم نشانی رایانامه و در نهایت در قیمت Password یک رمز عبور انتخابی برای ورود به حساب دراپ باکس خود انتخاب کنید و آن را در جایی مطمئن یادداشت نمایید.

با انتخاب گزینه I agre to Dropbox Terms در قسمت پایینی، و کلیک بروی دکمه‌ی آبی رنگ Create account حساب شما ساخته شده و یک نامه به نشانی ایمیل شما ارسال خواهد شد. به آن نامه مراجعه کنید و سپس با رفتن به صفحه‌ی اصلی سایت دراپ باکس به نشانی www.dropbox.com با وارد کردن نام ایمیل و رمز عبور خود در قسمت Sign in به بخش مدیریت خود برای کنترل حساب وارد شوید.

دقت کنید که در ایمیل راهنمایی ابتدایی که برای شما ارسال می‌شود، شما را به صفحه‌ای هدایت می‌کند که بتوانید از آنجا اقدام به بارگیری نرم افزارهای مورد نیاز برای استفاده از دراپ باکس بروی وسایل دیجیتالی خود کنید.

/ 0 نظر / 79 بازدید