15 نکته برای بالا بردن سرعت رایانه شما

این نکاتی که برای بالا بردن سرعت رایانه شما در این نوشته ذکر می‌شود، کارهای خاصی نیست. بلکه کارهایی است که باید حتماً به صورت منظم و دوره‌ای انجام دهید تا رایانه شما به درستی کار خود را انجام دهد. برای بیشتر این کارها هم، در خود سیستم عامل ویندوز شما ابزارهای بخصوصی وجود دارد. باید با آنها آشنا باشید.

1- پاک کردن فایل‌ها و پرونده‌های ناخواسته و بیهوده

وقتی صحبت از پاک کردن پرونده های ناخواسته می‌شود، این بدان معنی نیست که همه جای رایانه خود سرک بکشید و هر چه که نیاز ندارید را یکباره پاک کنید! منظور از پرونده‌های بیهوده، فایل‌هایی است که خودتان قبلاً آنها را ساخته‌اید و الان در حال حاضر دیگر به آنها نیازی ندارید. مثلاً اگر یک پرونده متنی ساخته‌اید که الان دیگر به آن نیاز ندارید، و فکر می‌کنید که در آینده هم نیازی به آن پیدا نخواهید کرد، بهتر است در اولین زمان ممکن آن را حذف کنید.

برای حذف کردن یک پرونده یا حتی یک پوشه، بروی آن راست کلیک کنید و دستور Delete را انتخاب کنید. پس از تایید خواهید دید که آن پرونده پاک خواهد شد. البته این پرونده به سطل زباله شما منتقل خواهد شد که هر از چند گاهی هم باید این سطل را خالی کنید.

2- پرونده‌های آشغال و بلااستفادۀ مخفی را هم پاک کنید.

این گونه پرونده‌ها عموماً بدون اطلاع کاربر رایانه ساخته می‌شوند. کارهایی از قبیل باز کردن یک سند یا برنامه، گشت و گذار در اینترنت، نصب یک برنامه یا بازی بروی رایانه، و … این‌گونه فایل‌ها را برای شما روی رایانه می‌سازند. خیلی از کاربران رایانه از وجود چنین پرونده‌هایی بروی رایانه خود اطلاع ندارند و نمی‌دانند که مکان آنها کجاست و سبب کاهش سرعت رایانه شما می‌شوند.

یکی از بهترین روش‌های حذف این گونه پرونده‌ها، استفاده از برنامه‌های کاربردی است که خود اقدام به پیدا کردن و حذف آنها می‌کنند. یکی از این برنامه‌ها CCleaner است که به صورت رایگان از سایت سازنده قابل بارگیری و استفاده است.

3- حذف برنامه های ناخواسته

آیا شما از آن کاربرانی هستید که دائماً برنامه‌هایی از اینترنت دانلود می‌کنید و بروی رایانه خود نصب می‌کنید؟ هر برنامه‌ای که شما روی رایانه نصب می‌کنید، فضایی را به خود اختصاص می‌دهد. نه تنها این فضا را به خود اختصاص می‌دهد، بلکه میزانی از پردازش رایانه، حافظه RAM و همچنین پهنای باند اینترنت شما را هم درگیر خود می‌کند. حتی آنها ممکن است از زمانی که رایانه شما روشن می‌شود، شروع به کار کنند. اینجاست که تاثیر برنامه‌های زیادی و ناخواسته بروی رایانه شما برای سهیم شدن در امر کاهش سرعت رایانه شما روشن می‌شود. پس آنها را حذف کنید. پس از این که یک برنامه را حذف کردید، رایانه خود را راه اندازی مجدد(Restart) کنید تا عملیات حذف به درستی انجام گیرد.

4- یکپارچه سازی اطلاعات حافظه سخت برای بالا بردن سرعت رایانه

زمانی که شما یک برنامه را نصب می‌کنید و یا یک پرونده و پوشه‌ای را بروی رایانه خود ذخیره می‌کنید، این داده‌ها در اولین مکان از حافظه شما ذخیره می‌شوند. این بدین معنی است که پس از مدتی پراکندگی داده‌های شما بروی حافظه به قدری خواهد شد که سبب کاهش سرعت رایانه شما می‌شود. اینجاست که اهمیت استفاده از ابزار Defrag خود ویندوز برای یکپارچه سازی اطلاعات رایانه برای افزایش سرعت آن هویدا می‌شود.

این عملیات آنقدر مهم است که گفته می‌شود اگر از رایانه تان زیاد استفاده می‌کنید، حتماً باید هفته‌ای یکبار این کار را انجام دهید. این ابزار در ویندوز 7 در این مسیر قرار گرفته است:
start menu>accessories>system tools>disk defragmenter

می‌توانید به این مسیر رفته و این برنامه را اجرا کنید. دقت کنید که اول بروی دکمه Analyze کلیک کنید تا برنامه اول بررسی کند که آیا رایانه شما نیاز به یکپارچه سازی اطلاعات دارد یا خیر.

5- پاکسازی حافظه سخت (Disk CleanUp)

این هم جزئی از ابزارهای خود ویندوز است که به شما این اجازه را می‌دهد که مابقی فایلهای بیهوده ای را که از دید شما پنهان مانده‌اند را پیدا کرده و سپس حذفشان کنید. این برنامه در این مسیر از فهرست شروع ویندوز شماست:
start menu>accessories>system tools>disk cleanup

 

disk-cleanup

6- یک آنتی ویروس قوی و مطمئن نصب کنید.

نصب کردن یک برنامه امنیتی برای هر رایانه ای واجب و ضروری است. اما برخی افراد معتقدند که اگر می‌خواهید از یک آنتی ویروس خیری ببینید، حتماً باید برای آن پولی پرداخت کنید؛ چون هیچ آنتی ویروس خوب رایگان وجود ندارد. در وب ما ایرانی ها که همه چیز ارزای و همیشه رایگان است، باید به این موضوع هم اشاره کرد که نصب یک آنتی ویروس کرکی همیشه جزء خطراتی بوده است که هنوز کاربران ما نمی‌دانند. با نصب یک آنتی ویروس کرکی و رایگان، این امر ممکن است که دستکاری شده باشد و اطلاعات شما را به سرقت ببرد و خودتان تا مدتها از این امر مطلع نشوید.

بسیاری از ویروس‌ها با آمدن به رایانه شما، شروع به خراکاری هایی می کنند که با کاهش سرعت رایانه شما همراه است. به همین دلیل توصیه می‌شود که از یک برنامه امنیتی خوب و مطمئن استفاده کنید. فعلاً بیشترین آنتی ویروسی که کاربران ایرانی از آن استفاده می‌کنند Nod32 است.

7- از اجرا کردن چندین برنامه سنگین به طور همزمان اجتناب کنید.

کار کردن با تعداد زیادی برنامه در یک لحظه، سرعت رایانه شما را پایین می‌آورد. مخصوصاً که خود این برنامه ها از منابع سخت افزاری بسیاری استفاده می کنند. مثلاً کار کردن با فتوشاپ، زمانی که آنتی ویروس شما در حال پویش رایانه شماست، اصلاً توصیه نمی‌شود. این را می‌توان از کاهش سرعت شدید رایانه شما فهمید. این کار حتی ممکن است به سخت افزارهای رایانه شما صدمه وارد کند.

8- از یک حافظه خارجی برای گرفتن نسخه پشتیبان استفاده کنید.

گرفتن یک نسخه پشتیبان از تمامی اطلاعاتتان، بسیار ارزانتر تمام می‌شود، تا خواسته باشید زمانی که حافظه سخت رایانه شما خراب شد، تمامی آنها را برگردانید. این موضوع مخصوصاً برای افرادی که با رایانه خود بسیار مشغولند کاراتر است.

در اصل این همان خلوت کردن حافظه رایانه تان است که در کل سرعت رایانه شما را بالا می‌برد. پس به شما شدیداً توصیه می‌کنیم که یک حافظه سخت  خارجی تهیه کنید و اطلاعاتی را که فکر می کنید مهم هستند را به این حافظه منتقل کنید. بعدهاً متوجه اهمیت این کار می‌شوید.

9- به صورت مرتب برنامه هایتان را بروزرسانی کنید.

نرم افزارهای رایانه ای، به دلیل این که هر از چند گاهی توسط شرکت سازنده‌ی آن نسخه‌های جدیدی عرضه می‌شود، باید بروزرسانی شوند. این کار معمولاً به صورت خودکار توسط خود نرم افزار هم صورت می‌گیرد. اما می‌توانید به صورت دستی به سایت سازنده رفته و از آنجا ببینید که آیا نسخه جدیدی هم وجود دارد یا خیر. این کار علاوه بر امکان استفاده از قابلیت های جدید نرم افزار، امنیت رایانه شما را هم بالاتر می‌برد.

حتی نرم افزارهای راه انداز یا Driver را هم باید بروز کنید. این کار را حداقل سالی یکبار انجام دهید و ببینید که آیا نسخه‌ی جدیدی از درایور سخت افزار شما وجود دارد یا خیر. این کار را از پنجره Device Manager ویندوز می‌توانید پی بگیرید. اما شاید استفاده از یک برنامه‌ی Driver Finder یا یابنده درایور کار راحتتری باشد که با یک جستجوی ساده در اینترنت قابل یافتن است.

حتی خود ویندوز را هم باید بروزرسانی کنید. البته برای ما ایرانی‌ها که از نسخه‌ی قفل شکسته‌ی سیستم عامل‌ها استفاده می‌کنیم، شاید این کار غیر عملی باشد. ولی در هر صورت برای این کار باید به فهرست شروع ویندوز مراجعه کنید و از جعبه جستجوی آن عبارت Windows update را وارد کنید و بروی اولین موردی که ظاهر شد کلیک کنید. در پنجره‌ای که برایتان باز می‌شود، باید اقدام به بروز کردن و همچنین اعمال تنظیمات این بخش کنید. البته دقت کنید که اگر ویندوز شما اصل نیست، از بروز کردن آن خودداری کنید. چرا که این کار علاوه بر غیر عملی بودن، باعث قفل شدن ویندوز شما می‌شود.

Spped-up-your-computer-243x300

10- حافظه رایانه را ارتقاء دهید

زمانی که شما یک رایانه را خریداری می‌کنید، امروزه بروی آن حداقل 2 GB حافظه یا RAM نصب شده است. این مقدار حافظه شاید برای شما برای یک یا دو سال کافی باشد، ولی باید پس از مدتی آن را ارتقاء دهید و حافظه را افزایش دهید.

رایانه‌های قدیمی‌تر در شرایط بدتری قرار دارند. شاید آنها با ارتقاء حافظه تغییر چندانی احساس نکنند و باید دست به ارتقاء بقیه قسمت‌ها از جمله حافظه سخت بزنند. اما اگر می‌خواهید یک رایانه با سرعت خوب داشته باشید، بهتر است که در کل رایانه خود را تعویض کنید.

به دو حالت می‌توانید یک RAM دیگر به رایانه خود اضافه کنید؛ یا خودتان این کار را انجام دهید که باید حداقل اطلاعات سخت افزاری را داشته باشید، یا اگر هیچ از سخت افزار رایانه سرتان نمی‌شود، این کار را به یک متخصص بسپارید. بهتر از سوختن قطعات رایانه شماست. برای خرید یک حافظه هم می‌توانید به صورت برخط (Online) اقدام کنید.

تا اینجا به 10 مورد جهت افزایش سرعت رایانه شخصی شما اشاره کردیم. 5 مورد دیگر را به صورت مختصر و فهرست‌وار عرض می‌کنم.

11- تمیز نگه داشتن رایانه تاثیر زیادی در سرعت آن دارد. بنابراین در دسته بندی پرونده‌های مختلف در رایانه دقت کنید، چرا که این کار باعث پیدا شدن راحت آنها و پشتیبان گرفتن ساده می‌شود.

12- زمانی که سیستم عامل شما به صورت کامل بارگذاری می‌شود، فقط ویندوز یا دیگر سیستم عامل شما نیست که سعی در بارگذاری خودش می‌کند. در کنار آن دیگر نرم افزارهای کاربردی‌ای که بروی رایانه شما نصب هستند هم سعی در اجرا کرده خودشان می‌کنند. بنابراین، اگر به آنها نیازی ندارید، می‌توانید این نوع برنامه‌ها را غیر فعال کنید. البته برخی از نرم افزارها مانند آنتی ویروس‌ها، نیاز دارند که در ابتدایی که رایانه بالا می‌آید، شروع به کار کنند.

13- یکی از عوامل مهمی که باعث کاهش سرعت رایانه می‌شود، کار کشیدن بیش از حد در یک زمان است. مثلاً خیلی از افراد در یک زمان برنامه های سنگین زیادی را اجرا می‌کنند. حال آنکه از همه‌ی آنها استفاده نمی‌کنند. آنهایی را که نیاز ندارید، ببندید.

14- از ابزارهای نگهداری سیستم استفاده کنید که برخی از آنها را باید نصب کنید و برخی دیگر که در خود ویندوز وجود دارد، قابل بهره برداری به صورت بهینه هستند.

15- با غیر فعال کردن به روزرسانی خودکار برخی از نرم افزاها، می‌توانید سرعت رایانه خود را بالا ببرید. آیا می‌دانید که بعضی از نرم افزارها، به محض این که شما به اینترنت متصل می‌شوید، سعی در بروز کردن خودشان دارند؟ و این کار باعث کاهش سرعت رایانه و اینترنت شما می‌شود؟

این کارهایی که برای افزایش سرعت رایانه گفته شد، همگی به یک اندازه تاثیر ندارند. اما روی هم رفته خیلی می‌توانند به ما کمک کنند که رایانه‌ای با تمام توان داشته باشیم که کارهای ما را انجام دهد. پس دقت کنید که زمانی که از رایانه خود استفاده می‌کنید، باید به این موارد به صورت همیشگی توجه داشته باشید، تا قبل از این که مشکل کاهش سرعت برایتان پیش آید، پیشگیری کنید.

امیدواریم که از مقاله 15 نکته برای بالا بردن سرعت رایانه شما خوشتان آمده باشد. این مقاله ترجمه‌ای بود از یکی از نوشته‌های سایت Tips4pc.com.

/ 0 نظر / 55 بازدید