معرفی نوار وظیفه در سیستم عامل ویندوز

کلمه Task Bar از دو قسمت تشکیل شده است. قسمت اول آن به معنای وظیفه و قسمت دوم آن که Bar است به معنای نوار معمولا در مباحث مربوط به رایانه است. پس نوار وظیفه از این نام گرفته شده است. و اما کار آن! کار آن را هم شاید بدانید. ولی برای اینکه کامل‌تر در مورد آن توضیح دهم کارکرد آن را می‌گویم. این نوار اطلاعاتی را سیستم را در هنگام کار با آن به شما نشان می دهد. مثلاً به شما نشان می‌دهد که چه تعداد برنامه یا پنجره در آن واحد در رایانه باز است. که این کار برای این است که برنامه‌های اضافی را ببندید.

معرفی نوار وظیفه در سیستم عامل ویندوز

نماد منوی شروع ویندوز در این قسمت و البته در سمت چپ قرار دارد. که شما با کلیک کردن بروی آن به این منو دسترسی دارید. پس برای شروع هر کاری به این قسمت حتما احتیاج پیدا خواهید کرد.

برنامه‌هایی هم که باز هستند و به اصطلاح در حال اجرا هستند به صورت یک نماد باز در نوار وظیفه ویندوز مشاهده میشود. در نسخه جدید ویندوز این نماد ها بزرگتر و گرافیکی تر شده اند که برای کاربر جذابتر و زیباتر شده است. برای اینکه هر کدام از برنامه ها یا پنجره ها را به روی دیگر پنجره ها بیاورید کافی است که یک بار بروی همین نماد ها کلیک کرده و شاهد رو آمدن آن برنامه یا پنجره باشید.

برنامه‌هایی در رایانه هستند که در پس زمینه رایانه درحال اجرا هستند. یعنی شما آنها را نمی‌بینید و برای اجرا شدن هم معمولاً از شما اجازه نمی گیرند. این برنامه ها هم معمولا در این قسمت البته در سمت راست با کلیدنماهای کوچکتر نشان داده می‌شود.

همچنین زمانی که سیستم اخطاری برای نشان دادن به شما دارد، از این قسمت استفاده کرده و پیغام خود را از این طریق به سمع و بصر شما می‌رساند.

یک دیگر از کاربردهای رایج دیگر هم نشان دادن زمان و تاریخ آن لحظه به شماست. که با کلیک کردن بروی آن به تنظیمات و شاخص های بیشتری از این قابلیت دسترسی دارید.

یکی از قابلیت‌های دیگر که چون پر استفاده است و به همین دلیل در این مکان گنجانده شده است، تغییر زبان رایانه است. وقتی در حال کار کردن با برنامه های واژه پرداز مثل Word هستید، می‌توانید با استفاده از آن به تغییر زبان حین نوشتن مبادرت ورزید.

/ 0 نظر / 53 بازدید