سیستم عامل Firefox برای گوشی های هوشمند

پس از اینکه نسل جدید گوشی‌ها، یعنی گوشی‌های هوشمند، جای پای خود را بین کاربران فناوری دوست بار کردند، بازار سیستم عامل های هوشمند هم داغ شد. این سیستم عامل ها انواع اقسام مختلفی دارد که همینک شاید ویندوز موبایل، اندروید، سیمبین و iOS از مهمترین آنها باشند. این سیستم ها هر کدام بروی دستگاه خاصی عرضه می‌شود و در این فهرست به غیر از اندروید، بقیه‌ی موارد به صورت اختصاصی توسعه و عرضه می‌شود.

اندروید سیستم عامل باز متن شرکت گوگل است. البته گفته می شود که این سیستم عامل آنچنان که باید باز متن نیست و طبق تحقیقاتی که انجام شده است، اندروید نسبت به دیگر سیستم عامل های گوشی‌های هوشمند متن باز، نمره پایین‌تری را گرفته است. اما شدیداً محبوب است و نرم افزارهای بسیاری برای آن وجود دارد.

سیستم عامل Firefox برای گوشی های هوشمند

دیگر سیستم عامل حقوقش برای یک شرکت خاص محفوظ است. مثلاً سیستم عامل iOS مخصوص شرکت اپل است که بروی دستگاه های هوشمند قابل حمل خود نصب می کند و کد آن در دسترس کسی به غیر از این شرکت نیست.

اما به تازگی فایرفاکس هم سعی کرده است که وارد این بازار شود و سیستم عامل هوشمند خود را عرضه کند. این شرکت، که همه آن را با استفاده از مرورگر محبوبش، یعنی فایرفاکس می‌شناسند، سعی کرده است که ابتدا این سیستم عامل را بروی محصولات شرکت‌های ZTE، Alcatel، Huawei، LG و Sony نصب کند، به همین دلیل وارد مذاکره شده است تا اینکه سهمی را هم در بازار برای خود دست و پا کند.

به نظر می‌رسد که فایرفاکس خود قصد ساخت و تولید سخت افزار را ندارد که با سیستم عاملش همگام باشد و می خواهد که بوسیله‌ی شرکت های دیگر سیستم عامل فایرفاکس را گسترش دهد. به نظر می‌رسد با محبوبیتی که فایرفاکس به دلیل مرورگری که دارد کسب کرده است، در این راه موفق شود. اما حتماً باید با رقیبان قدر خود رقابت سختی را داشته باشد. سیستم عامل های اندروید و iOS دست روی دست نخواهند گذاشت تا Firefox راحت سهمی از بازار را از آن خود کند.

شرکت های سونی و سامسونگ هم سعی کرده‌اند که به همان اندروید خود بچسبند و آن را بروی گوشی‌های هوشمند خود نصب کنند و به خریداران خود عرضه کنند. آنها فعلاً قصد استفاده از سیستم عامل فایرفاکس را ندارند، ولی ممکن است که در آینده‌ای نزدیک مجبور به انجام چنین کاری بشوند.

/ 0 نظر / 53 بازدید