استفاده از فایروال خود ویندوز 7 جهت جلوگیری از دسترسی برنامه به اینترنت

استفاده از فایروال خود ویندوز 7، یکی از راحت‌ترین راه‌ها برای منع کردن دسترسی یک برنامه به اینترنت است. شاید به شما هنگام یک نرم افزار کرکی پیشنهاد شده که هنگام نصب به اینترنت متصل نباشید و برای غیر فعال شدن آن هم دسترسی آن برنامه را به اینترنت قطع کنید. برای خود من هم اتفاق افتاده است که مجموعه نرم افزاری آدوب را نصب کردم ولی بعد از مدتی غیر فعال شده بود. که این به دلیل تصدیق کردن خود با شرکت سازنده یعنی ADOBE است. یعنی زمانی که شما به اینترنت متصل هستید اگر این قبیل برنامه‌ها به اینترنت دسترسی داشته باشند برای درست یا نادرست بودن نصب آنها چک می‌شوند و اگر تصدیق صورت بگیرد ممکن است که نرم‌افزار شما غیر فعال شود. معمولاً هم در برخی مواقع نادر کمتر زمانی را پیدا می‌کنید که این جور برنامه‌ها نیازی به اینترنت برای راه اندازی کار شما داشته باشند. مثلاً اگر از فتوشاپ استفاده می‌کنید فکر نکنم که به دسترسی به اینترنت برای کار کردن با این برنامه احتیاج داشته باشید. پس بهتر است میان این جور برنامه‌ها و اینترنت یک سد دفاعی با دیوار آتش خود ویندوز ایجاد کنید که انجام دادن این کار خیلی ساده و راحت است.

کلاً یک دیوار آتش خوب به شما یک امکانی را برای مدیریت دسترسی به اینترنت برنامه‌هایتان می‌دهد. یعنی به زبان ساده می‌توانید به فایروال‌تان بگویید که کدام برنامه به اینترنت دسترسی داشته و کدامیک نداشته باشد. حتی برای اطلاعات ورودی یا خروجی آن هم قاعده تعیین کنید، که این کار بسیار مفید خواهد بود.

خوب این راهنمای ساده برای استفاده از فایروال ویندوز بیشتر برای ویندوز 7 در نظر گرفته شده است. نسخه‌های قبلی هم هر چند این دیوار آتش را دارند ولی به خاطر جمعی این یکی نیستند و تنظیماتشان ممکن است کمی متفاوت باشد؛ پس شروع می کنیم.

اول باید یک نکته خیلی مهم را به شما گوشزد کنم. اگر شما از فایروال دیگری بروی سیستمتان استفاده می‌کنید، عملاً دیوار آتش ویندوز غیر فعال است. پس تلاش بیهوده نکنید و از تنظیمات خود فایروال نصب شده بروی رایانه استفاده کنید. ولی اگر هنوز دیوار آتشی نصب نکردید، فایروال خود ویندوز به صورت پیش فرض فعال است و شما نمی‌خواهد نگران این موضوع باشید. ولی اگر فکر می‌کنید که دیوار آتش غیر فعال است، می‌توانید از Control Panel بروی Widnows Firewall کلیک کرده و از آنجا دیوار اتش خود ویندوز را فعال کنید. که معمولاً باید بروی دکمه Turn Windows Firewall on or off از فهرست سمت چپ کلیک کرده و از پنجره باز شده Turn on windows Firewall را برگزینید و در انتها دکمه OK را برای ذخیره شدن تنظیمات بفشارید. این کارها برای فعال کردن فایروال خود ویندوز 7 شما بود که باید برای استفاده کردن از آن انجام می‌دادید. حال شاید از خود بپرسید چه زمانی دیوار آتش ویندوز شما غیر فعال می‌شود؟ زمانی که شما یک برنامه دیوار آتش دیگر بروی رایانه خود نصب می‌کنید، در اینجا برای این که فقط یک فایروال می‌تواند بروی سیستم شما فرمانروایی کنم، فایروال خود سیسستم غیر فعال می‌شود و شما اگر بوسیله آن دسترسی یکی از برنامه‌ها را به اینترنت فطع کنید عملاً کار بیهوده ای انجام داده‌اید.

active-windows-firewall

و اما برای کار کردن با دیوار آتش ویندوز باید در محیط سیستم عامل ویندوزتان از قسمت منوی شروع کلیک کنید. سپس در جعبه جست و جوی قسمت پایین منوی شروع عبارت Firewall را بنویسید. با این کار تمام برنامه ها  و فایلهایی که نام Firewall را در خود دارند برایتان لیست می‌شوند. شما باید Widnows Firewall With Advanced Security را پیدا کنید و روی آن کلیک کنید. تا قسمت دیوار آتش پیشرفته ویندوز برایتان باز شود.

یک پنجره برایتان باز می‌شود که کل تنظیمات مربوط به کنترل ورودی و خروجی برنامه‌ها را برایتان قاعده بندی می‌کند. یعنی به یکی می‌گویید که تو دسترسی به اینترنت نداری و به دیگر برنامه این دسترسی را می‌دهید. در سمت چپ این برنامه شما چند قسمت را مشاهده می‌کنید که ما با فقط دو قسمت Inbound Rules و Outbound Rules آن کار داریم اول این دو قسمت را در عکس پایین ببینید که چطوری است:

windows-advanced-firewall

بخش Inbound به داده های ورودی از اینترنت کار دارد و قسمت Outbound با داده های خروجی رایانه شما به سمت اینترنت کار دارد. که ما هم به هر دوی این قسمت ها برای کنترل کامل روی دسترسی یک برنامه به اینترنت کار داریم.

در هر دوی این بخش‌ها شما باید یک قاعده برای دسترسی یک برنامه به اینترنت تعریف کنید. ولی ممکن است از قبل برای آن برنامه بخصوص یک قاعده یا دستور تعریف شده باشد.

قاعده یا دستور چیست؟ قاعده یک عکس العمل است که شما برای چگونگی رفتار با آن برنامه خاص تعیین می کنید. پس اگر شما یک قاعده برای دسترسی نداشتن یک برنامه به اینترنت تعیین کردید، این بدان معنی است که شما نمی‌خواهید آن برنامه به اینترنت دسترسی داشته باشد.

کاری که شما باید در هر دو قسمت Inbound و Outbound انجام دهید این است که این قاعده‌ها را اصلاح کنید یا اصلا یک دستور جدید بسازید. پس مثلاً در قسمت Inbound برای قطع کردن دسترسی یک برنامه از داده های ورودی اینترنت، شما باید روی آن راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید. با این کار یک پنجره کوچک برایتان باز می‌شود که تنظیمات دستور مربوط به آن برنامه خاص را انجام می‌دهد. پس از سربرگ General از قسمت Action شما باید انتخاب کنید که برای دسترسی به اینترنت با این برنامه چطور برخورد شود. اگر میخواهید دسترسی آن را از اینترنت به طور کل قطع کنید که این نوع برای برنامه هایی که در بالا گفته شد خیلی خوب است، باید Block the connection را انتخاب کنید.  در مقابل آن هم اگر می‌خواهید دسترسی به اینترنت داشته باشد Allow the connection را انتخاب کنید تغییرات را ذخیره کنید. این تمام کاری بود که شما باید برای قطع کردن دسترسی یک نرم افزار به اینترنت انجام می‌دادید. دقت کنید که باید گزینه Enabled هم تیک خورده باشد. در تصویر زیر شمایی از آن پنجره را می‌بینید:

block-access-to-the-internet-with-firewall

ولی اگر دستوری مربوط به برنامه مورد نظر از طریق پنجره اصلی Inbound یا Outbound نیافتید که روی آن اعمال تغییرات کنید، باید یک دستور یا قاعده برای آن برنامه بسازید. برای این کار از منوی بالای پنجره یعنی Action دستور New Rule… را انتخاب کنید. دقت کنید که از قبل قاعده ای را انتخاب نکرده باشید. وگرنه این گزینه برای شما نمایان نخواهد شد. در پنجره ای که برای شما به نمایش در می آید باید همانطوری که Program انتخاب شده است، بروی Program از منوی سمت چپ کلیک کنید. دراین پنجره گزینه This Program Path: را انتخاب کنید (همانطور که از اول انتخاب است) و با کلیک بروی دکمه Browse آدرس آن برنامه را به فایروال بدهید تا شناسایی شود.
سپس بروی Next کلیک کنید. در قسمت بعدی دقیقا مانند همان پنجره ای که قبلا با آن آشنا شدید یکی باز می‌شود که یک کمی با آن متفاوت است. اینجا هم برای آن که دسترسی یک برنامه را از اینترنت قطع کنید باید Block the connection را انتخاب کنید  و باز بروی Next کلیک کنید.
در اینجا هم نوع شبکه ای که قرار است دسترسی آن از برنامه گرفته شود را انتخاب کنید. بهتر است اگر مبتدی هستید هر سه گزینه را انتخاب کنید و باز با زدن Next به مرحله بعد بروید.

در اینجا هم یک نام برای آن قاعده و توضیحاتی برای آن انتخاب کنید. تا کار تمام شود. این تعیین نام چندان اهمیتی ندارد، فقط برای این است که خودتان بدانید این قاعده برایتان چکار می‌کند یا کدام برنامه را برایتان کنترل می‌کند.

نکته ای که باید متذکر شد این است که در هر یک از مراحل ساخت قاعده و دستور برای فایروال ویندوز 7 هر وقت که خواستید به مرحله قبلی برگردید بروی Back کلیک کنید. اگر هم خواستید کلاً دستور را در هر مرحله فسخ کنید بروی Cancel کلیک کنید.

این تمام کاری بود که می‌توانستید برای جلوگیری از دسترسی یک برنامه به اینترنت انجام دهید. فقط دقت کنید همانطور که گفتم باید فایروال دیگری بروی رایانه شما فعال نباشد تا دیوار آتش خود ویندوز غیر فعال نشده باشد، تا قاعده‌هایی که درست می کنید به درستی کار کند.

در انتها هم برای شما آرزوی موفقیت دارم و دوست دارم نظرات شما را در مورد تمامی موارد این سایت و به خصوص این نوشته بدانم. پس نظرات خود را با من در میان بگذارید…

/ 2 نظر / 302 بازدید
محمد

سلام دوست عزیز ،از این که علم و دانش خود را در اختیار دیگران میگذاری به نوبه خودم از شما تشکر میکنم.از خدا برای شما افزونی علم را خواهانم . ساده بگم خوب بود دمت گرم

مهم نیست

بسم الله الرحمن الرحیم با سلام از مطلب مفیدتون تشکر میکنم. موفق باشید.