چگونه یک شغل پردرآمد برای خود راه اندازی کنیم؟

همۀ ما زمانی که به یک سنی می‌رسیم باید به سر کار برویم و با کار کردن خود، امرار معاش کنیم. اما اگر همه کارها را به دو دسته تقسیم کنیم؛ یک دسته کارهایی هستند که به نام شغل آزاد شناخته می‌شوند و بیشتر هم فروشندگی است، یک دسته دیگر از کارهایی که در آنها پول خوابیده است، کارهای علمی و دانش بنیان است که در این مورد حتماً تحصیلات دانشگاهی داشته باشید. البته انواع دیگر مشاغل هم هستند که در دسته بندی ما در اینجا نگنجیدند، ولی دقت کنید که ما به مهمترین آنها اشاره کردیم.

تا به حال شاید شنیده‌اید که در هر کاری که هستید، خلاقیت را فراموش نکنید و سعی نکنید که از آن فاصله بگیرید. به نظر من هم دلیل اصلی مشکلات جامعۀ ما همین است که دیگر از خلاقیت خبری نیست و هر کاری که بیشتر پول داشته باشد، ما را جذب خود می کند و علاقه ها و استعدادهای خود را فراموش می‌کنیم. همین هم است که پس از مدتی می‌بازیم که البته ممکن است این مدت چند ماه باشد و شاید هم چند سال. اما در هر صورت فرد موفقی نخواهیم بود.

robust-jobs

در کشور ما راه کار کردن در بازارهای آزاد و کارمندی، هموارتر است و بهتر می‌توانید فعالیت خود را از آن شروع کنید. البته شاید این نظر من باشد؛ شاید هم بستگی به علاقه دارد. اما برای برخی ها استخدام شدن در یک اداره یا شرکت آنقدر مشکل باشد که زندگی خود را فقط در مقابل آن ببینند. برخی افراد هم هستند که با شروع یک کار نو و خودمحور موافقند و دوست دارند یک کالا یا محصول جدید عرضه کنند و مشکلات این راه برایشان کمتر از مشاغل دیگر است. شاید هم آنقدر به آن کار علاقه دارند که مشکلات آن برایشان شیرین می‌شوند.

در مورد کارآفرینی چه فکر می کنید؟ آیا نظری در مورد کارآفرینی در ایران دارید؟ آیا اصلاً در ایران کارآفرینی‌ای وجود دارد و کسی دست به آن زده است؟ اینها سوالاتی است که به نظر من باید به دور و برمان خوب نگاه کنیم و به آمار و ارقامی که معلوم نیست صحیح است و یا غلط کاری نداشته باشید. کارآفرینی از خلاقیت می آید؛ آیا مملکتی که خلاقیت دارد، وضعش این باید باشد؟

من نمی‌دانم به چه کاری علاقه دارید. آیا به خلاقیت و کارهای کارآفرینانه علاقه دارید یا خیر. آیا دوست دارید که با تلاش بسیار، خود کارفرمای خود باشید و شخص دیگر را بالای سر خود تحمل نکنید. ولی نکته‌ای را که باید برای رسیدن به یک شغل پردرآمد باید در نظر گرفت، نو بودن آن است. حتی شدن گوشه‌ای از آن. اگر می‌خواهیم کاسب شوید و مثل دیگران کاسبی کنید، مطمئن باشید که موفق نخواهید شد. اگر هم می‌خواهید وارد یک کار علمی درآمدزا شوید و از روی کار دیگران رونوشت‌برداری کنید باز هم احتمال این که کار شما با موفقیت همراه باشد، بسیار کم می‌شود. نو بودن حتی یک گوشه از کارتان را فراموش نکنید.

فرصت‌های بسیار هنوز وجود دارند که کار کردن بروی آنها مثل کار کردن در یک جزیره بکر است و هنوز کسی قدم به آنجا نگذاشته است. مطمئن باشید خدایی که بنده‌اش را آفریده است و به او امر فرموده است که به دنبال کار و تلاش برود، راهش را هم به او نشان خواهند داد. قضیه همان یک قدم از تو، ده قدم از اوست. شما فقط باید بخواهید که یک کاری را شروع کنید که منافع آن برای بندگان خدا بیشتر از کارهایی باشد که دیگران انجام می‌دهند. در این صورت مطمئناً بیشتر موفق می‌شوید.

تمام این کلمات را سرهم کردم که فقط یک نکته را بگویم، و آن این است که چیزی که در ممکلت ما گم شده است، خلاقیت است و برخی بر این باورند که این به دلیل منابعی است که به ما داده شده است. اگر مثل ژاپن نفت نداشتیم، شاید مثلاً صنعت انیمیشنی را راه اندازی می‌کردیم که به اندازه صنعت فعلی نفت کشورمان درآمد داشته باشد! چیزی که همین الان در ژاپن وجود دارد.

اما مشکلی که وجود دارد، هنجارها و ناهنجاری‌هایی است که در جامعه ما به غلط موج می‌زند، که مرد کاری به کسی گویند که  وقتی به پشتش ضربه بزنی، از لباسش گرد بلند شود! البته که این مورد صحیح است، اما باید مقتضیات زمانی را هم در نظر گرفت. پس علاوه بر این که در مشاغل امروزی کشور ما خلاقیتی وجود ندارد، کسی هم که می‌خواهد به این سمت برود، با سد هنجارهای غلط اجتماعی روبرو می‌شود. ولی هر چه هست باید برای رسیدن به هدف هر مشکلی را پذیرفت. پس دست به کار شوید…

/ 0 نظر / 97 بازدید