شیوه صحیح خاموش و روشن کردن رایانه

استفاده از دستور Shut down در منوی شروع  برای خاموش کردن رایانه

برای خاموش کردن رایانه از این طریق بروی منوی شروع ویندوز خود کلیک کنید، و سپس از گوشه سمت راست بروی shut down کلیک کنید. با این کار رایانه شما خاموش می‌شود. زمانی که شما چنین کاری را انجام می‌دهید، رایانه شما تمام برنامه‌های باز را می‌بندد و سپس رایانه و صفحه نمایش را خاموش می‌کند. خاموش کردن رایانه کارهای انجام شده در برنامه‌های مختلف شما را ذخیره نمی‌کند، بنابراین باید خود اول آن ها را ذخیره کنید.

شیوه صحیح خاموش و روشن کردن رایانه

تغییر تنظیمات دکمه خاموش کردن رایانه

به طور پیش فرض دکمه ای که در قسمت سمت چپ فلش قرار د دارد برای خاموش کردن کامل رایانه است. ولی شما می توانید کارایی آن را زمانی که روی آن کلیک می‌کنید تغییر دهید.

  1. اول باید پنجره خصوصیات منوی شروع را باز کنید. برای این کار از داخل همان منوی شروع بروی Control Panel کلیک کنید و Appearance and Personalization را برگزینید و در پنجره باز شده  بروی Taskbar and Start Menu کلیک کنید.
  2. بروی زبانه Start Menu کلیک کنید.
  3. در لیست Power button action بروی یک مورد که می خواهید کلیک کنید و بروی OK کلیک کنید

نکته:  اگر شما به یک حوزه شبکه متصل باشید این کار توسط مدیر شبکه قابل انجام است، و از انجام این کار توسط شما جلوگیری خواهد شد.

یک شکل دیگر از دکمه خاموش کردن رایانه وجود دارد. اگر شما رایانه تان را برای دریافت خودکار به روزرسانی ها تنظیم کرده باشید، و به روزرسانی ها برای نصب آماده باشند، دکمه خاموش کردن رایانه بدین شکل خواهد شد:

Power-of-computer-when-update-install

در این مورد اگر شما بروی آن برای خاموش شدن رایانه کلیک کنید، ویندوز اول به روزرسانی ها را نصب می کند سپس رایانه را خاموش می‌کند.

توجه : زمانی که شما رایانه را از حالت خاموش می‌خواهید روشن کنید زمانی بیشتری صرف خواهد شد نسبت به زمانی که رایانه را در حالت Sleep یا خواب گذاشته‌اید.

استفاده از شیوه خواب Sleep برای خاموش کردن رایانه

شما میتوانید از شیوه خواب در عوض خاموش کردن آن استفاده کنید. زمانی که رایانه شما به خواب می‌رود صفحه نمایش خاموش می‌شود و فن کیس هم خاموش می‌شود. معمولاً در این حالت برای نشان دادن حالت خواب رایانه، چراغ روی کیس چشمک می‌زند یا به رنگ زرد در می‌آید. کل فرایند هم در عرض چند ثانیه به طول می‌انجامد.

در این شیوه به دلیل اینکه رایانه شما کارهایی را که بروی آن انجام داده‌اید را به یاد خواهد داشت، نیازی نیست که پنجره فایل ها و نرم افزارها را ببندید. اما این فکر خوبی است که قبل از اینکه رایانه را به خواب ببرید، فایل‌های خود را ذخیره کنید. زمانی هم که شما دوباره بعد از چند دقیقه رایانه را در این حالت روشن می‌کنید تمام نمای رایانه شما دقیقاً مانند قبل از خاموش کردن رایانه خواهد بود. یعنی تغییری در آن نمی‌کند.

برای بیدار کردن رایانه از این حالت هم می توانید دکمه پاور روی کیس را بفشارید. چون شما نمی‌خواهید صبر کنید تا ویندوز از صفر بالا بیاید، زمان اندکی را برای روشن شدن آن لازم است و شما می‌توانید تقریباً خیلی سریع کارهای خود را دوباره شروع کنید.

توجه : زمانی که رایانه شما در حالت Sleep یا خواب است، از مقدار اندکی انرژی برق آن هم برای نگه داشتن اطلاعات بروی حافظه (RAM) استفاده می‌کند. اگر از رایانه همراه استفاده می‌کنید نگران خالی شدن باتری آن نباشید. بعد اینکه رایانه چند ساعت در این حالت بود یا اگر شارژ باتری کم بود، کارهای شما در رایانه بروی حافظه سخت یا Hard ذخیره شده و سپس رایانه به طور کامل خاموش می‌شود.

مواقع خاموش کردن رایانه

با اینکه با گذاشتن رایانه بروی حالت Sleep یا خواب به سریع ترین شیوه رایانه خاموش و بهترین راهکار برای از سرگیری کارها است، اما زمان‌هایی وجود دارد شما نیاز به خاموش کردن کامل آن دارید.

  1. زمانی که کار شما برای مدت طولانی با رایانه تمام است.
  2. زمانی که یک قطعه سخت افزار جانبی را به رایانه اضافه کرده یا آن را ترفیع داده اید. مثل نصب حافظه، یک درایو، یک کارت صدا، یا یک کارت ویدئو. برای این کارها باید رایانه را خاموش کرده و ارتباط آن را هم از منبع تغذیه قطع کنید.
  3. زمانی که شما چاپگر، صفحه نمایش، درایو خارجی یا انواع دیگر از سخت افزارهایی که با USB به رایانه متصل نمی‌شوند، مانند پورت IEEE 1394 را به رایانه اضافه می‌کنید. رایانه را قبل از اینکه آنها را به رایانه وصل کنید خاموش کنید.

نکته : زمانی که شما یک سخت افزار را که با USB به رایانه متصل می‌شود، به رایانه متصل کردید نیازی به خاموش کردن رایانه در این موقع نیست. بیشتر وسایل جدید امروزی از این پورت برای اتصال خود به رایانه استفاده می کنند. شکل یک USB شبیه زیر است:

بستن درب لپ تاپ برای خاموش کردن آن

اگر شما یک رایانه همراه دارید، یک شیوه حتی آسانتر برای خاموش کردن آن وجود دارد: بستن درب آن. شما  می توانید تنظیمات مربوط به کاری که با بستن درب رایانه انجام می شود را انجام دهید.

/ 0 نظر / 1156 بازدید