انواع کلیدها بروی صفحه کلید رایانه

1- کلید های الفبایی
کلیدهای الفبا، عددی و علامت‌گذاری به شیوه‌های یکسانی برای وارد کردن نمادهای مربوطه به برنامه‌های ویراشگر متن مانند Word یا Notepad مورد استفاده قرار می‌گیرند. بسیاری از این کلیدها زمانی که کلید اصلاحگر یا Shift را هنگام فشردن آنها نگه می‌دارید، حالت دوم یا نماد متفاوتی را تولید می‌کنند. کلیدهای الفبایی زمانی که کلید Shift یا Caps Lock را نگه می‌دارید حالت بزرگ حروف را می‌نویسند. کاراکترهای شماره‌ای هم زمانی که کلید Shift را نگه می‌دارید نماد یا علامت‌های نمادگذاری را تایپ می‌کنند. پس کلیدهای الفبایی، شماره‌ای و علامت‌گذاری زمانی که همراه با یک کلید اصلاحگر فشرده می‌شوند عملیات دیگری را انجام می‌دهند.

انواع کلیدها بروی صفحه کلید رایانه

کلید Space bar که برای ایجاد فاصله در بین کلمات کاربرد دارد یک کلید افقی در قسمت پایین صفحه کلید است، که به طور معنی داری عریض‌تر از کلیدهای دیگر است. این دکمه مانند کلیدهای الفبایی از ماشین‌های تحریر مکانیکی گرفته شده است. هدف اصلی این کلید ایجاد یک فاصله بین کلمات در هنگام نوشتن متون است. این کلید به اندازه ای که انگشت شست هر دو دست به آن دسترسی داشته باشد بزرگ است. بسته به سیستم عامل هنگامی که مثلا کلید Ctrl را با Space می‌فشارید، عملیات مختلفی مانند تغییر اندازه یا بستن پنجره جاری، نیم فاصله، یا حتی کار پاک کردن حرف ماقبل را انجام دهد. در بازی‌های رایانه‌ای و دیگر برنامه‌های کاربردی، نسبت به یک کار ساده مانند نوشتن متن، کاربرد فراوانی دارد، از قبیل پریدن یا اضافه کردن علامت به جعبه ها و…. در برنامه‌های چند رسانه‌ای مانند پخش کننده های صوت و فیلم این کلید کار توقف و بازپخش را برای آن صوت یا فیلم انجام می‌دهد.

2- اصلاحگر ها
کلید‌های اصلاحی یا Modifier کلید های ویژه‌ای هستند که زمانی که دو کلید ترکیبی با هم فشرده می‌شوند، وظیفه اصلی کلید های دیگر را اصلاح می‌کنند. برای مثال کلید های ترکیبی Alt+F4 در مایکروسافت ویندوز پنجره فعال را که در حالت باز به سر می‌برد را می بندد. در مقابل فشردن کلید F4 به تنهایی احتمالاً کار خاصی را برای شما انجام نمی‌دهد، مگر اینکه در یک برنامه خاصی یک وظیفه در تنظیمات آن برنامه تعیین کرده باشید. کلیدهای Modifiers هم خودشان معمولا به تنهایی کاری انجام نمی دهند.

کلیدهای اصلاحگر عمده عبارت از Alt، Shift، و Ctrl می‌باشد. زمانی هم که یک کلید یک وظیفه سومی هم داشته باشد باید از AltGr استفاده کنید. در رایانه های مکینتاش و Apple، کلید های اصلاحی به ترتیب Option و  Command هستند.

3- کلید های مکان نما
این قسمت از کلیدهای صفحه کلید به تعیین مکان حالت انتخاب در برنامه‌های مختلف کاربرد دارد. مثلاً کلید Home برای رفتن اشاره گر به ابتدای سطر در برنامه‌هایی که با متن کار می کنند استفاده می‌شود. و همچنین کلید End برای رفتن به انتهای خط کاربرد دارد.

4- کلید های دستورات سیستم
این کلید ها بیشتر مربوط به دستوراتی که می توان به سیستم داد. مثلا کلید در صفحه کلید وجود دارد که شاید کمتر با آن برخورد کرده‌اید که به نام Pause/Break می توان در صفحه کلید پیدایش کنید. این کلید کاربرد چندانی ندارد ولی مثلاً برای باز کردن پنجره مشخصات سیستم اگر همراه با کلید Windows فشرده شود اعمال وظیفه می‌کند. یا مثلا کلید فهرست Menu که منوی موجود در هر قسمت از رایانه را برای شما باز می‌کند.

5- کلید های متفرقه
شاید بتوان گفت که این نوع کلیدها در صفحه کلید مربوط به نوع خاص آن است. یعنی از صفحه کلیدی به صفحه کلید دیگر متفاوت است. به عنوان مثال کلید هایی برای به خواب بردن رایانه یا Sleep یا حتی خاموش کردن آن به نام Power وجود دارد. که کار ما را در خاموش کردن رایانه آسان می‌کنند. کلیدهای مربوط به برنامه های چندرسانه‌ای هم در این دسته جای می‌گیرند.

6- کلیدهای آرایش گوناگون
امکان نصب آرایش یا طرح بندی صفحه کلید در یک سیستم عامل و جابجا شدن بین آنها وجود دارد. این امکان حتی شاید در برنامه‌های کاربردی دیگر هم موجود باشد. این کلیدها بین این آرایش ظاهر برنامه ما را جابجا می‌کنند.

منبع: برداشتی از ویکیپدیا

/ 0 نظر / 289 بازدید