مقدمه ای بر منوی استارت یا فهرست شروع ویندوز

در منوی استارت یا فهرست شروع که بهتر است از نام پارسی آن استفاده کنیم، شما قسمت‌های گوناگونی را می‌بینید که با خطوط افقی و یک خط عمودی از هم جدا شده است. خط عمودی Start Menu را به دو بخش چپ و راست تقسیم می‌کند.

در تلاشی برای ساخت یک منوی شروع (Start Menu) هوشمند و کاربرپسند، سعی شده است تا تمامی مواردی که مورد نیاز است، در این قسمت تعبیه شود. به عنوان مثال در فهرست شروع، یک قسمت وجود دارد که در آنجا برنامه‌هایی که اخیرا باز شده و مکرراً از آنها استفاده می‌کنید، نشان داده می‌شود. این بدان دلیل است که شما را از انجام کارهای اضافی در مواقع اجرای یک برنامه بی‌نیاز کند. پس برنامه‌ها در اینجا برحسب مقدار استفاده شما از آنها رتبه می‌گیرند و هر چه از آنها بیشتر استفاده کنید رتبه بیشتری گرفته و در نتیجه در ردۀ بالاتری قرار می‌گیرند. این قسمت از سمت چپ فهرست شروع واقع شده و در شکل زیر می‌توانید آن را ببینید.

تعداد آیکن یا نماد برنامه‌هایی که بر اثر استفاده زیاد رتبه گرفته و در این قسمت به نمایش در می‌آیند، بسته به تنظیماتی است که شما انجام می‌دهید.

بخشی هم در فهرست شروع وجود دارد که دقیقاً در بالای نماد برنامه‌های رتبه‌بندی شده است. در اینجا هم شما می‌توانید با کلیک کردن بروی نماد هر برنامه آن را باز کنید. ولی با این تفاوت که این دست شماست که کدام برنامه در این قسمت به نمایش درآید. معمولاً نرم‌افزار‌هایی که خودتان دوست دارید برای باز کردن یک راه ساده تر را درست کنید، می‌توانید با اضافه کردن نماد آن نرم‌افزار، به این قسمت این کار را انجام دهید.

در بالا سمت راست فهرست شروع هم شما می‌توانید پوشه‌های شخصی خود را ببینید و با کلیک بروی آنها، آنها را باز کنید.

مقدمه ای بر منوی استارت ویندوز

در زیر این قسمت هم، بخش دسترسی به قسمت‌های تنظیماتی سیستم عامل ویندوز را محیا می‌سازد. که شاید تا به حال نام کنترل پنل (Control Panel) را شنیده باشید که مرکز تنظیمات ویندوز به نوعی در این مکان است، که در این قسمت واقع شده است. همچنین در ویندوز XP تنظیمات مربوط به اتصالات اینترنت هم از این بخش قابل دسترس است.

All Program نام بخشی از منوی شروع است که تمامی نرم افزار های نصب شده بروی سیستم عامل از این بخش قابل دسترس است. که در سمت چپ و پایین فهرست شروع قرار دارد. در ویندوز xp با کلیک روی آن یک منوی درختی باز می‌شود. ولی در ویندوز هفت و ویستا، همان منو در کل قسمت سمت چپ فهرست شروع باز می‌شود.

و در آخر هم بخشی برای روشن و خاموش کردن رایانه در منوی شروع ویندوز، در پایین سمت راست وجود دارد که تا به حال برای خاموش و روشن کردن رایانه حتما از آن استفاده کردید.

در ویندوز 7 و Vista که نسخه های نسبتاً جدید ویندوز هستند، یک بخش کوچکی هم برای جستجوی هر قسمت یا برنامه در فهرست شروع وجود دارد که با نوشتن متن مورد نظر، سیستم شروع به جست و جوی قسمت مورد نظر می‌کند. پس حتی برای پیدا کردن فایل‌هایی که آنها را گم گردید هم با نوشتن قسمتی از نام آن فایل می‌توانید به راحتی آن را پیدا کند.

پس تا اینجای کار شما با قسمت‌های مختلف فهرست شروع ویندوز به طور نسبی آشنا شدید. در نوشته‌های دیگر شما می‌توانید با جزئیات کار این قسمت بیشتر آشنا شوید.

/ 0 نظر / 73 بازدید