مرکز گزارش های ویندوز Event Viewer

برای باز کردن پنجره Event Viewer ویندوز کافی است که روی دکمه‌ی Start کلیک کرده و در جعبه‌ی جستجوی پایین این بخش عبارت Event Viewer را بنویسید. البته با نوشتن eventvwr هم این بخش برای شما باز خواهد شد. پس فرقی ندارد که شما کدامیک را وارد می‌کنید. پس از آن از شما اجازه می‌گیرد که این بخش را باز کند یا خیر. پس روی Yes کلیک نمایید.

باز کردن بخش Event Viewer ویندوز

پنجره‌ی Event Viewer برای شما باز شده و می‌توانید تمامی گزارشات رایانه‌ی خود را در آن مشاهده نمایید. این بخش همانند تصویر زیر است.

مرکز گزارش های ویندوز Event Viewer

علاوه بر نوارهایی که در بالای نرم افزار مشاهده می‌کنید، در بخش وسط صفحه سه ستون را مشاهده می‌نمایید که به ترتیب از چپ به راست برای شما توضیح می‌دهم.

اولین ستون از چپ فهرستی از دسته بندی‌های تمامی گزارشات را نشان می‌دهد. مثلاً اگر خواسته باشید گزارشات بخش خود سیستم عامل ویندوز را مشاهده نمایید، باید روی Windows Logs کلیک کنید. این بخش دارای 5 زیر بخش است که گزینه‌ی System موارد مرتبط با سیستم شما را نشان می‌دهد. مثلاً اگر با صفحه خطای آبی رنگ که به خطای اساسی معروف هست، اخیراً روبرو شدید، گزارش آن را در این بخش می‌بینید.

زمانی که روی یکی از موارد فهرست سمت چپ کلیک کردید، برای شما تمامی موارد در ستون وسط صفحه نمایان می‌گردد. حالا اگر روی هر کدام کلیک کنید، مشخصات بیشتر هر کدام در نوار پایینی نرم افزار قابل رؤیت است.

نوار عمودی سمت راست هم شامل دستورات و عملیات کلی کار با گزارشات است. مثلاً اگر خواسته باشید گزارشات را به روز کنید، می‌توانید روی refresh کلیک نمایید. با کلیک روی Help می‌توانید پنجره‌ی کمک و آموزش این بخش از ویندوز را مشاهده کنید که آموزش‌های بسیار کاملی را دارد، البته به زبان انگلیسی می‌باشد و اگر کمی از این زبان شیرین سر در بیاورید بسیار به شما کمک خواهد کرد.

پس دیدید که به راحتی توانستید به گزارش‌های تمامی سیستم خود که ویندوز است، دسترسی یابید. این بخش با نام Event Viewer هر عملیاتی یا خطایی که سیستم با آن روبرو می‌شود را در خود ذخیره کرده و به شما نشان می‌دهد. در خیلی از مواقع دیدن این گزارشات به مدیران سیستم‌ها کمک می‌کند که عیب یابی را سریعتر انجام دهند. حتی کارمندان خود شرکت مایکروسافت از روی همین گزارشات است که ایرادات آن پی برده و آنها را برای شما رفع می‌کنند.

/ 0 نظر / 161 بازدید