مفهوم سرویس های بر پایه ابر در اینترنت

زمانی که یک چیزی در ابر یا Cloud دخیره شده است، این بدین معناست که آن فایل یا هر چیز دیگر بروی یک سرویس دهنده در اینترنت ذخیره شده است، عوض اینکه روی رایانه شما ذخیره شده باشد. این به شما این اجازه را می هد که به تقویم، نامه ها، پرونده ها و هر آنچه که فکرش را بکنید، از هر رایانه ای که به اینترنت متصل است دسترسی داشته باشید.

مفهوم سرویس های برپایه ابر در اینترنت

اگر شما از سرویس‌های ایمیل برپایه اینترنت استفاده کردید، در اصل شما از ابر بهره بردید. یعنی تمام نامه‌های شما که در صندوق ورودی شما است بروی سرور ذخیره شده است. هرچند بسیاری از سرویس‌های دیگر از محاسبات ابری به شیوه دیگر استفاده می‌کنند. در زیر مثال‌هایی از این دست می‌بینید:

  • Dropbox : یک فضای ذخیره سازی ابری است که به شما به سادگی این امکان را می دهد که پرونده هایتان را ذخیره کنید و با دیگران به اشتراک بگذارید، و این به شما دسترسی پرونده‌هایتان را هم از یک تلفن همراه می‌دهد.
  • Evernote : این سرویس به شما اجازه نوشتن نکته ها، بریدن صفحات وب، عکس گرفتن و ساماندهی همه آنها را از رایانه شما یا تلفن همراه تان می‌دهد.
  • Mozy و Carbonite : این سرویس‌ها می‌توانند به صورت خودکار در مواقعی که رایانه شما از دست می‌رود، سرقت می‌شود یا خسارت می‌بینید، پشتیبانی را از داده های شما بگیرند.

البته این را هم باید خاطر نشان کرد که این نوع فناوری نیاز به دسترسی پیشرفته به اینترنت دارد. برای ما ایرانی ها که از همین اینترنت قطره چکانی هم راضی هستیم(!) این سرویس‌ها مگر در مواقع محدود کاربرد چندانی ندارد. ولی برخی مواقع است که شما می‌خواهید یک پشتیبان از داده‌های سایتتان بگیرید که این کار با این سرویس ها به راحتی قابل انجام است.

برداشتی از : www.gcflearnfree.org

/ 0 نظر / 83 بازدید