ابزارک Drive Info نمایش اطلاعات درایو های رایانه

اگر شما به طور مرتب فضای hard یا حافظه سخت خود را کنترل کنید مطمئناً هم در وقت خود صرفه‌جویی کرده اید و هم در سرعت سیستم شما بسیار تاثیر گذار است. چرا که با دیدن اینکه مثلا اگر یک درایو در حال پر شدن است، می توانید مبادرت به پاک کردن فایل‌های اضافی کنید که همین خود باعث افزایش سرعت رایانه می‌شود. در زیر شکلی از شمای این ابزارک درحال انجام وظیفه می‌بینید که می‌توانید از آن استفاده کنید.

drive-info-windows-gadget

در این ابزارک که شما در بالا مشاهده می‌کنید، سه درایو را نشان داده که مقدار ظرفیت هر کدام را هم به صورت نمودار میله ای نمایان ساخته است. همین جا با یک نگاه متوجه می‌شوید که مثلا درایو D در حال پر شدن است و فقط 31 درصد آن خالی است و قابل استفاده است. در ضمن برای خالی کردن یا بهینه کردن فضای حافظه رایانه لازم نیست که تا حلقوم حافظه پر شود آنوقت ما دست به کار شویم. اگر می‌خواهید که رایانه شما از سرعت خوبی برخوردار باشد بهتر است که همیشه مقداری از حافظه همیشه خالی بوده تا برنامه های در حال اجرا به مشکل خاصی بر نخورند، و این بیشتر برای درایوی صدق می کند که ویندوز بروی آن نصب شده است. که بیشتر مواقع درایو C است.

این ابزارک برای نسخه‌های ویندوز ویستا و 7 موجود است که می‌توانید آن را دانلود کرده و نصبش کنید. برای نصب کردن هم کافی است بروی آن دوبار کلیک کنید، و اگر رایانه پیغامی به شما نشان داد بروی Allow کلیک کنید. با این کار این ابزارک به جعبه ابزارک ویندوز ما افزوده  خواهد شد و از آنجا می‌توانید آن را فراخوانی کنید.

ویژگی‌های خوبی که این ابزارک دارد را می‌توان در زیر خلاصه نمود:

  • این ابزارک دارای تنظیماتی برای نمادها و پس زمینه خود برای هر چه بیشتر سفارشی کردن آن دارد که می‌توانید انجام دهید.
  • دارا بودن چندین تنظیم که قابلیت انعطاف را برای نمایش درایوها فراهم می‌کند.
  • در استفاده کردن بسیار ساده است.
  • به عنوان یک میانبر برای لیست درایوها می‌توان از آن استفاده نمود.

ولی یک ویژگی بد دارد که آن نداشتن دست در تنظیم شفافیت ابزارک است. دیگر ابزارک ها را شما می‌توانید به دلخواه خود شفافیت آن را تنظیم کنید که این امر برای مواقعی ضروری است. ولی اگر ظاهر این ابزارک را تغییر دهید بسته به آن شفافیت آن هم تغییر خواهد کرد.

یکی از کارهای دیگری که این ابزارک برای ما انجام می‌دهد باز کردن درایو مورد نظر با کلیک کردن بروی نماد آن در ابزارک است. که این خود یک میانبر خوب برای ما است.

بار دیگر یادآوری می‌کنم که درایوی که بروی آن ویندوز نصب است که معمولاً درایو C است را نباید بگذارید پر شود. چون ویندوز و دیگر برنامه‌های نصب شده بروی آن یک فضایی را به اصطلاح برای جنباندن خود نیاز دارند که باید تامین گردد. این ابزارک Drive Info Gadget بود که توضیحاتش را خدمت شما گفتم و امیدوارم که در ادامه ما را همراهی کنید.

/ 0 نظر / 60 بازدید