پشتیانی کردن از گسترش نرم افزارهای رایگان و بازمتن

خیلی از افرادی که زمان خود را برای نوشتن یک برنامه رایگان صرف می‌کنند، نیت فرامادی دارند و دوست دارند از علمی که دارند و در طول سالیان مدید کسب کردند، دیگران هم بهره‌ای ببرند. و اینگونه است که بیشتر زمان خود را به عده‌ی کثیری هدیه می‌دهند.

معمولاً اگر برنامه‌های رایگانی که نوشته می‌شوند از کیفیت خوبی برخوردارد باشند، طرفدارن بسیار پیدا می‌کند و تولید کننده حتی می‌تواند روی فروش آن هم حساب باز کند. چون بالاخره زمانی که روی نوشتن آن صرف کرده است، با هیچ چیز دیگر جایگزین نمی‌شود. فرض کنید که خودتان باید یک کاری را انجام دهید و هر کجا که به مشکل خورد، پاسخگو باشید. اینجاست که اگر انگیزه‌ی محکمی نداشته باشید، حتماً اواسط کار دست از کار می‌کشید.

پشتیانی کردن از گسترش نرم افزارهای رایگان و بازمتن

دیگران هم همین طور هستند؛ طرف زمان زیادی را صرف نوشتن یک برنامه می‌کند و آن را در اختیار دیگران قرار می‌دهد. حالا باید منتظر نظرات استفاده کنندگان هم باشد که به او پیشنهاد رفع ایراد و اضافه کرده مشخصات بیشتری به آن برنامه را بدهند. به این می‌گویند پشتیبانی. مقوله‌ای که در زمینه‌ی نرم افزار بسیار مهم است. چون این مهم نیست که یک برنامه نوشته می‌شود. مهم این است که توسعه داده شود و ایرادات آن گرفته شود، و همچنین روز به روز به امکانات آن افزوده گردد.

در جوامع پیشرفته حمایت از این گونه افراد نهادینه شده و هر کسی در حد وسعی که دارد، کمکی می‌کند. مثلاً حتی اگر کسی می‌تواند چند خط کد به آن برنامه اضافه کند و آن را بهبود بخشد این کار را خواهد کرد. یا حتی به صورت Donate که همان هدیه‌ی مادی خودمان است، از آن طرح حمایت می‌کنند. ولی متاسفانه در ایران این فرهنگ باب نشده، هر چند در گذشته تعاون یکی از موضوعاتی است که ایرانیان متولی آن بودند. چه شده که دیگر از آن خبری نیست، نمی‌دانم!

حالا می‌خواهم قضیه را از یک منظر دیگر برایتان شرح دهد. فرض کنید شما به عنوان استفاده کننده از یک برنامه رایگان و آزاد، دوست دارید تا همیشه از آن استفاده کنید و روز به روز پیشرفته‌تر شود، طوری که بدجور معتاد آن شده‌اید. حالا می‌توانید فرض کنید که روزی بیاید که توسعه دهنده‌ی اصلی آن دست از کار بکشد و به اصطلاح نرم افزار به مرگ خود نزدیک شود؟ مطمئناً فرض قشنگی نیست. پس اینجا وظیفه‌ی من و شمای مصرف کننده چیست؟ حداقل کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که مشوق خوبی برای آنهایی باشیم که به صورت رایگان برای ما کار می‌کنند. تشویق کردن هم راه‌های مختلفی دارد که یکی از آنها هدیه دادن نقدی است. بسیاری از این افراد یک حساب اینترنتی یا بانکی دارند که اعلام می‌کنند. یا اگر هم اعلام نکردند از آنها بخواهیم که این شماره را به ما بدهند و اندکی کمک مادی هر چند در حد کم به انها بکنیم. می‌دانید اگر فقط چند درصد از کاربران یک نرم افزار رایگان اندکی پول را هدیه دهند، با این کار در مجموع چقدر پول برای صاحب نرم افزار جمع می‌شود؟

این یک کمک بسیار خوبی است که استفاده کنندگان از نرم افزارهای رایگان می‌توانند انجام دهند. همانطور که گفته شده، این کار در کشورهای پیشرفته باب شده است و حتی در سایت‌هایی که نویسنده زمان می‌گذارد و مقاله‌هایی جذاب می‌نویسد، از خوانندگانش درخواست دارد تا به او هدیه‌ای بدهند. هر چند که کم باشد.

فراموش نکنیم که پیشرفت دنیای مجازی و اینترنت را به نوعی مدیون همین برنامه‌های رایگان هستیم که جمع کثیری از افراد روی کره‌ی زمین روی آن کار کرده‌اند. مثلاً همین لینوکس را در نظر بگیرید که یک سیستم عامل رایگان است. حتی شرکت گوگل هم از آن برای سرورهای خود استفاده می‌کند و می‌توان به نوعی لینوکس را عامل موثر در موفقیت گوگل قلمداد کرد. پس می‌بینیم که حتی شرکت‌های تجاری هم از کار جامعه‌ی متن باز استفاده می‌کنند. این است که باعث پیشرفت می‌گردد.

/ 0 نظر / 33 بازدید